Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin nariadil posilnenie bezpečnosti na hraniciach Ruskej federácie

Putin nariadil posilnenie bezpečnosti na hraniciach Ruskej federácie

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil posilniť bezpečnosť na hraniciach Ruskej federácie s cieľom zaistiť rýchly pohyb ruskej armády a civilistov do ukrajinských oblastí, ktoré sú pod kontrolou Moskvy. K tomuto rozhodnutiu prišlo v čase, keď na území Ruska hlásia čoraz častejšie útoky.

„Je nevyhnutné zabezpečiť rýchly pohyb vojenských i civilných vozidiel a nákladu, vrátane potravín a humanitárneho stavebného materiálu zasielaného novým subjektom Ruskej federácie,“ uviedol Putin v príspevku Kremľa na sociálnej sieti.

Išlo o správu určenú pre pohraničnú stráž, spadajúcu pod ruskú Federálnu bezpečnostnú službu, pri príležitosti sviatku pohraničníkov. Putin dodal, že ich úlohou je spoľahlivo kryť línie v blízkosti bojovej zóny.

V posledných týždňoch dochádza k zvýšeniu počtu útokov v Rusku, a to najmä s použitím dronov v pohraničných oblastiach. Pribúdajú ale i útoky cielené smerom hlbšie na územie Ruskej federácie, akým bol napríklad i víkendový útok na ropovod severozápadne od Moskvy.

Ruskí predstavitelia informovali o troch zranených osobách počas ukrajinského ostreľovania Belgorodskej oblasti. Tento región je – rovnako ako Kurská oblasť – najčastejším cieľom útokov, ktoré poškodili tamojšiu elektrickú, železničnú a vojenskú infraštruktúru.

Hoci Kyjev takmer nikdy verejne nepriznáva zodpovednosť za útoky vo vnútri Ruska či na Ruskom kontrolovaných územiach Ukrajiny, uviedol, že ničenie infraštruktúry je prípravou na plánovanú pozemnú protiofenzívu.