Úvod ZO ZAHRANIČIA NATO vyzvalo Kosovo na zmiernenie napätia so Srbskom

NATO vyzvalo Kosovo na zmiernenie napätia so Srbskom

Foto: archív

NATO vyzvalo Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom. Urobilo tak deň po tom, ako srbské ozbrojené sily zaujali stav plnej bojovej pohotovosti a presunuli sa bližšie k hraniciam s Kosovom v reakcii na zrážky medzi demonštrantami a políciou v kosovských obciach.

„Naliehavo žiadame orgány v Kosove, aby okamžite deeskalovali napätie, a vyzývame všetky strany, aby situáciu vyriešili prostredníctvom dialógu,“ uviedla na sociálnej sieti hovorkyňa NATO Oana Lungescuová. Ako dodala, vojenská mierová misia Severoatlantickej aliancie v Kosove, ktorá pozostáva z približne 3.800 vojakov, bude situáciu pozorne sledovať.

K zrážkam v Kosove prišlo po tom, čo tamojšia vláda nasadila políciu na dosadenie novozvolených albánskych starostov do úradov v etnicky srbských oblastiach na severe krajiny. Davy demonštrantov sa dosadeniam snažili zabrániť. Kosovský premiér Albin Kurti postup polície pri sprevádzaní týchto starostov na úrady obhajoval.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, ale Belehrad ho stále považuje za svoju provinciu. V Kosove žije približne 120.000 Srbov, mnohí z nich v štyroch severných okresoch, ktoré majú spoločnú hranicu so Srbskom.