Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Nenapadneme nijakú krajinu paktu NATO

Putin: Nenapadneme nijakú krajinu paktu NATO

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Rusko nemá v úmysle napadnúť nijakú krajinu paktu NATO a nezaútočí na Poľsko, pobaltské štáty ani Českú republiku, ale ak Západ dodá Ukrajine stíhačky F-16, ruské sily ich zostrelia, vyhlásil v ruský prezident Vladimir Putin.

Putin v prejave k pilotom ruských vzdušných síl povedal, že aliancia vedená Spojenými štátmi sa od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 rozšírila na východ smerom k Rusku, no Moskva nemá v pláne zaútočiť na štáty NATO. „Nemáme nijaké agresívne zámery proti týmto štátom,“ uviedol Putin.

„Myšlienka, že zaútočíme na nejakú inú krajinu – Poľsko, pobaltské krajiny a Česi sa tiež obávajú -, je úplný nezmysel. Sú to len táraniny,“ povedal ruský prezident. Kremeľ dlhodobo obviňuje USA z boja proti Rusku finančnou či vojenskou podporou Ukrajiny a tvrdí, že vzťahy s Washingtonom pravdepodobne nikdy neboli horšie.

Putin na otázku o stíhačkách F-16, ktoré Západ prisľúbil poslať na Ukrajinu, povedal, že takéto lietadlá situáciu na bojisku nezmenia. „Zničíme lietadlá tak, ako dnes ničíme tanky, obrnené vozidlá a ďalšie techniku vrátane raketometov,“ povedal Putin a upozornil, že stíhačky F-16 môžu niesť aj jadrové zbrane.

„Samozrejme, ak budú použité z letísk v tretích krajinách, stanú sa pre nás legitímnymi cieľmi, nech sa nachádzajú kdekoľvek,“ uviedol. Podľa vyhlásenia ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu by mali stíhačky F-16 doraziť na Ukrajinu v najbližších mesiacoch.