Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Nepodložené obvinenia v kauze Navaľnyj sú nemiestne

Putin: Nepodložené obvinenia v kauze Navaľnyj sú nemiestne

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Nepodložené obvinenia proti Rusku v súvislosti s hospitalizáciou opozičného blogera Alexeja Navaľného sú nemiestne, naznačil ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

„Lídri detailne diskutovali o situácii týkajúcej sa tzv. prípadu Navaľnyj. Vladimir Putin zdôraznil nemiestnosť nepodložených, neodôvodnených obvinení ruskej strany v tomto kontexte,“ uviedol Kremeľ.

Telefonický rozhovor medzi Putinom a Macronom prišiel po tom, ako francúzske a švédske laboratóriá potvrdili údajný nález nemeckých úradov, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou typu novičok. Macron počas telefonického rozhovoru naliehal na Putina, aby pomohol objasniť „pokus o vraždu“ Navaľného.

Macron Putinovi tiež povedal, že je „nevyhnutné bezodkladne objasniť okolnosti tohto pokusu o vraždu a zistiť, kto je zaň zodpovedný“, uvádza sa vo vyhlásení Elyzejského paláca. Navaľnyj je momentálne v súkromnej nemocnici Charité v Berlíne. Do nemeckého hlavného mesta ho previezli letecky 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk.

V Omsku ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno. Nemeckí experti veria, že Navaľnyj prežil iba vďaka rýchlej reakcii pilotov lietadla, ktorí urgentne pristáli v Omsku, a vďaka tamojším lekárom, ktorí mu ako protijed injekčne podali atropín.