Úvod Z DOMOVA Prehodnoťte prísne obmedzenia, vyzývajú poslanci Mikasa

Prehodnoťte prísne obmedzenia, vyzývajú poslanci Mikasa

Ján Mikas. (Foto: TASR)

Skupina koaličných poslancov Národnej rady SR za SaS a Za ľudí spolu s niekoľkými právnikmi vyzýva hlavného hygienika SR Jána Mikasa a povereného bratislavského regionálneho hygienika Stanislava Dubu na prehodnotenie opatrení voči kultúrnym a športovým podujatiam.

V liste ich okrem iného upozorňujú na problematickosť a možnú protizákonnosť niektorých opatrení v Bratislavskom kraji a na ich neprimerané dosahy na niektoré skupiny obyvateľstva. Za najväčší problém obmedzení považujú ich plošnosť, a teda nemožnosť organizovať ani také podujatia, ktoré by boli z epidemiologického hľadiska relatívne bezpečné.

„Domnievame sa, že predovšetkým pre profesionálne organizované podujatia s pevne danými a označenými miestami na sedenie, kde by boli dodržané prísne hygienické opatrenia, nie je dôvod obmedzovať ich na maximálne 50 účastníkov v interiéri, respektíve 100 účastníkov v exteriéri.

Takéto obmedzenie je z právneho hľadiska neprimeraným zásahom štátu do práva podnikať, vlastníckeho práva, práva vykonávať zárobkovú činnosť a práva zhromažďovať sa,“ napísali. Obmedzenie sa podľa signatárov výzvy nedá aplikovať na každé podujatie bez zohľadnenia jeho povahy.

Poslanci a právnici upozorňujú aj na možnú diskrimináciu spočívajúcu v tom, ak by sa bohoslužby a cirkevné akcie a obrady mali posudzovať inak ako kultúrne, športové a ďalšie podujatia a nemali by pre ne platiť rovnaké obmedzenia.

Problémom môžu podľa nich byť aj obrovské ekonomické dosahy na mnohých umelcov, športovcov a všetkých, ktorí participujú na organizácii kultúrnych a športových podujatí, ale aj gastronomické prevádzky.