Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin oznámil, že v telách obetí havárie Prigožinovho lietadla sa našli úlomky...

Putin oznámil, že v telách obetí havárie Prigožinovho lietadla sa našli úlomky granátov

Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Augustový pád lietadla, na ktorého palube bol aj zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, nespôsobil vonkajší zásah, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Dodal však, že v telách obetí havárie sa našli úlomky ručných granátov.

„Šéf vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) mi pred niekoľkými dňami podal správu. V telách obetí leteckého nešťastia sa našli úlomky ručných granátov. K nijakému vonkajšiemu zásahu do lietadla neprišlo – to je už potvrdený fakt,“ uviedol Putin na stretnutí Valdajského medzinárodného diskusného klubu v Soči.

Podľa denníka The Guardian tým ruský prezident vyvrátil tvrdenia nemenovaných amerických predstaviteľov, ktorí krátko po havárii uviedli, že podľa nich bolo lietadlo zostrelené. Putin poznamenal, že vyšetrovanie stále prebieha.

Neuviedol, čo bolo príčinou havárie, avšak z jeho vyhlásenia by mohlo vyplývať, že lietadlo sa zrútilo v dôsledku výbuchu granátu. Samotní vyšetrovatelia o príčine pádu lietadla doteraz verejne neinformovali.

Šesťdesiatdvaročný Prigožin zahynul 23. augusta pri havárii lietadla v Tverskej oblasti na západe Ruska. Lietadlo typu Embraer Legacy 600 smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo Prigožinove firmy.

Na palube stroja sa okrem Prigožina nachádzalo deväť ľudí vrátane šéfa logistiky Valerija Čekalova a spoluzakladateľa skupiny Dmitrija Utkina. K havárii prišlo presne dva mesiace po tom, čo sa Prigožin a jeho bojovníci nakrátko vzbúrili proti ruskému vojenskému vedeniu.