Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin po dobytí Luhanskej oblasti nariadil pokračovať v ofenzíve, ruským vojakom zablahoželal

Putin po dobytí Luhanskej oblasti nariadil pokračovať v ofenzíve, ruským vojakom zablahoželal

Vladimir Putin a Sergej Šojgu. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi, aby ruské jednotky pokračovali v ofenzíve na Ukrajine po tom, čo ovládli celú Luhanskú oblasť. „Vojenské jednotky, vrátane skupín Východ a Západ, musia plniť svoje úlohy podľa predtým schválených plánov,“ povedal Putin Šojguovi.

Vyjadril nádej, že všetko pôjde tak, ako doteraz v luhanskej operácii. Šojgu na stretnutí s Putinom, ktoré vysielala ruská televízia, informoval, že operácia na prevzatie kontroly nad Luhanskou oblasťou sa zavŕšila oslobodením jedného z najväčších miest Luhanskej ľudovej republiky – Lysyčanska. Minister dodal, že ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii.

Šojgu tiež Putina informoval, že momentálne prebieha odmínovanie Lysyčanska a jeho okolia, prepravujú tam dodávky humanitárneho materiálu a poskytuje sa zdravotná pomoc civilistom. Putin zablahoželal ruským vojakom k oslobodeniu Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.

Putin ďalej povedal, že jednotky zapojené do operácie na dobytie Luhanskej oblasti by mali odpočívať, ale ostatné vojenské jednotky by mali pokračovať v boji. Agentúra Reuters označila ovládnutie Luhanskej oblasti ruskými jednotkami za významný míľnik vo vojenskom ťažení Moskvy na Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii na najnovší vývoj na bojiskách povedal, že Ukrajina sa ničoho nevzdáva a územia, o ktoré prišla, získa späť vďaka taktike a dodávkam moderných zbraní.

Ukrajinská armáda sa podľa neho postupne posúva vpred — tak v Charkovskej oblasti, ako aj v Chersonskej oblasti i na mori, čoho dobrým príkladom je Hadí ostrov. „Príde deň, keď to isté povieme o Donbase,“ tvrdí Zelenskyj.