Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Proti Rusku sa opäť rozpútala skutočná vojna, v Európe sa vytvára...

Putin: Proti Rusku sa opäť rozpútala skutočná vojna, v Európe sa vytvára kult nacistov a ich komplicov 

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti Dňa víťazstva za zvukov piesne „Svätá vojna“ slávnostne otvoril v Moskve slávnostnú vojenskú prehliadku. Na Červené námestie prišiel spolu s pozvanými lídrami krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) – prezidentmi Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Uzbekistanu, Turkménska a predsedom vlády Arménska.

Prehliadke velil hlavný veliteľ pozemných síl armádny generál Oleg Saljukov a hostiteľom prehliadky bol minister obrany Ruskej federácie Sergej Šojgu. Svoj prejav šéf Kremľa začal gratuláciou veliteľom špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

„Sme hrdí na účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, ktorí bojujú na fronte a zachraňujú zranených,“ povedal Putin po minúte ticha. Dodal, že budúcnosť štátu a jeho občanov záleží práve od tých, ktorí bojujú na Ukrajine. Celé Rusko sa podľa jeho spojilo, aby podporilo svojich hrdinov.

Dnes je civilizácia opäť v rozhodujúcom bode obratu, zdôraznil prezident. „Opäť sa rozpútala skutočná vojna proti našej vlasti, ale odrazili sme medzinárodný terorizmus, ochránime obyvateľov Donbasu a zaistíme našu bezpečnosť,“ prisľúbil.

Účastníci špeciálnej vojenskej operácie sedeli na tribúnach na Červenom námestí vedľa veteránov Veľkej vlasteneckej vojny. Prehliadku po boku prezidenta sledoval plukovník Jurij Dvoikin, ktorý v zime oslávil 98. narodeniny. Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa podieľal na likvidácii nacionalistického podzemia na území západnej Ukrajiny.

Putin ďalej pripomenul, že Rusko musí v súčasnosti opäť bojovať proti neonacizmu. Vladimir Putin upozornil, že v mnohých krajinách Európy sa nemilosrdne ničia pamätníky sovietskych vojakov, búrajú sa pomníky veľkých veliteľov a vytvára sa skutočný kult nacistov a ich komplicov.

„Takéto znesvätenie skutkov a obetí víťaznej generácie je zločinom, priam revanšizmom tých, čo otvorene pripravovali novú kampaň proti Rusku, ktorí na to zhromaždili neonacistickú špinu z celého sveta,“ povedal prezident.

Cieľom toho všetkého je podľa Putina dosiahnuť kolaps a zničenie Ruska, anulovať výsledky 2. svetovej vojny, definitívne rozbiť systém globálnej bezpečnosti a medzinárodného práva a zničiť akékoľvek suverénne centrá rozvoja.

Ruská federácia chce podľa prezidenta, rovnako ako veľká väčšina ľudí na planéte, vidieť budúcnosť mieru, slobody a stability. Putin zdôraznil, že pre Rusko neexistujú nijaké nepriateľské národy, ani na Západe, ani na Východe.

„Akákoľvek ideológia nadradenosti je svojou povahou ohavná, zločinná a smrteľná,“ poznamenal prezident s tým, že západné elity stále hovoria o svojej exkluzivite, vyvolávajú krvavé konflikty a prevraty, zasievajú nenávisť, rusofóbiu, agresívny nacionalizmus a ničia rodinné, tradičné hodnoty.

Aj napriek správaniu sa západných elít a pokusom o revíziu výsledkov 2. svetovej vojny Rusko vzdáva hold prínosu všetkých krajín v boji proti nacizmu. “Vzávame hold vojakom spojeneckých armád Spojených štátov, Veľkej Británie a ďalších štátov. Pamätáme si a ctíme výkon čínskych vojakov v boji proti japonskému militarizmu,“ povedal.

Po skončení prehliadky položil Vladimír Putin spolu s lídrami štátov SNŠ kvety k Hrobu neznámeho vojaka pri kremeľskom múre. Podľa ruských médií sa na prehliadke zúčastnilo viac ako 500 ruských vojakov, ktorí bojovali na Ukrajine. Vojenské prehliadky sa pôvodne mali konať v 28 ruských mestách, nakoniec sa uskutočnili iba v štyroch vrátane Moskvy a boli kratšie ako zvyčajne.

Deň víťazstva je jedným z najvýznamnejších štátnych sviatkov v Rusku. Je pripomienkou približne 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, ktorí zahynuli počas Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941 – 1945.

Foto: archív