Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína varovala EÚ pred uvalením sankcií na svoje spoločnosti

Čína varovala EÚ pred uvalením sankcií na svoje spoločnosti

Foto: archív

Čína varovala Európsku úniu pred uvalením sankcií na svoje spoločnosti v súvislosti s Ruskom a vyhlásila, že podnikne kroky na ochranu ich záujmov. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang uviedol, že v prípade prijatia represívnych opatrení „Čína tiež podnikne nutné kroky na pevnú ochranu oprávnených záujmov čínskych spoločností“.

Čínske a ruské spoločnosti majú normálnu komunikáciu a spoluprácu, ktorá by nemala byť ničím ovplyvnená, povedal Čchin po rokovaniach s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou v Berlíne.

Šéf čínskej diplomacie dodal, že Čína je rozhodne proti tomu, aby iné krajiny zavádzali svoje vlastné predpisy alebo prijímali jednostranné opatrenia proti nej. Veľvyslanci EÚ budú tento týždeň rokovať o 11. kole sankcií v súvislosti s ruskou vojenskou operáciou na Ukrajine.

Európska komisia v ich rámci odporúča zastaviť dodávky citlivých technológií ôsmim čínskym spoločnostiam pre podozrenie, že ich predávajú ďalej do Ruska, uvádza sa v príslušnom dokumente. EÚ chce tiež ostro zakročiť proti reexportu citlivých technológií cez tretie krajiny do Ruska. Obáva sa, že by mohli byť použité na bojisku.

Čchin v Berlíne zdôraznil, že Peking vždy presadzoval mierový dialóg s cieľom skončiť vojnu na Ukrajine. Čína podľa neho vyšle na Ukrajinu osobitného vyslanca. Minister zároveň vyzval Nemecko, aby sa viac usilovalo o prímerie a mierové rozhovory.

Baerbocková však naliehala na Peking, aby k Rusku zaujal jasný postoj. „Neutralita znamená postaviť sa na stranu agresora, a preto je našou hlavnou zásadou dať jasne najavo, že sme na strane obete,“ povedala ministerka na spoločnej tlačovej konferencii.