Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Ruské námorníctvo má všetko potrebné na obranu krajiny

Putin: Ruské námorníctvo má všetko potrebné na obranu krajiny

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin sa v Petrohrade zúčastnil na slávnostnej vojenskej prehliadke pri príležitosti Dňa ruského námorníctva. Na tejto prehliadke, ktorá sa konala v ústí rieky Neva, sa zúčastnilo 4000 námorníkov, viac ako 50 lodí, člnov a ponoriek, ako aj 48 lietadiel a vrtuľníkov námorného letectva.

Putin vo svojom príhovore vyhlásil, že „ruské námorníctvo má v súčasnosti všetko potrebné na zabezpečenie ochrany našej vlasti, našich štátnych záujmov“. Zdôraznil, že ruská armáda je schopná odhaliť každého protivníka – pod vodou, na zemi i vo vzduchu a „v prípade potreby mu zasadiť neodvrátiteľný úder“.

Rusko svojimi loďami operuje „prakticky vo všetkých oblastiach svetového oceánu,“ uviedol Putin. Poznamenal, že ruská flotila vlastní silné oceánske lode i ponorkové raketové krížniky s jadrovým pohonom.

Pripomenul, že Rusko má k dispozícii aj efektívne námorné letectvo na veľké a krátke vzdialenosti i najnovšie hypersonické, vysoko presné zbraňové systémy, „aké na svete stále nemajú obdoby“. Vojenské prehliadky sa v Deň ruského námorníctva konali aj v niekoľkých ďalších prístavoch na ruskom pobreží, ako aj na ruskej námornej základni v sýrskom meste Tartús.