Úvod ZO ZAHRANIČIA Venezuelský prezident Maduro je pripravený rokovať s opozíciou

Venezuelský prezident Maduro je pripravený rokovať s opozíciou

Nicolás Maduro. (Foto: archív)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil, že je pripravený rokovať s opozíciou na augustovom stretnutí v Mexiku, ktoré sprostredkovalo Nórsko. Venezuelská opozícia v máji zmenila stratégiu a naznačila, že je pripravená s vládou rokovať s cieľom vyriešiť politickú a hospodársku krízu v krajine.

Spojené štáty, Európska únia a Kanada v júni uviedli, že sú pripravené prehodnotiť sankcie, ktoré na Venezuelu uvalili, ak Madurova vláda dosiahne na rokovaniach s opozíciou významný pokrok smerom k zorganizovaniu slobodných a spravodlivých volieb.

“Sme pripravení ísť do Mexika,“ povedal Maduro vv rozhovore pre štátnu televíznu stanicu TeleSUR. „Začali sme rokovať o komplikovanej a zložitej agende,“ dodal. Podľa prezidenta by sa rokovania mali sústrediť na zrušenie amerických sankcií proti finančnému a ropnému sektoru v krajine.

Maduro doplnil, že rokovaní sa zúčastnia všetky opozičné strany. Narážal na skutočnosť, že niektorí opoziční politici odmietli výzvu vodcu opozície Juana Guaidóa na bojkot parlamentných volieb z roku 2020, ktoré drvivo vyhrala Madurova Zjednotená socialistická strana Venezuely.

Maduro v roku 2018 vyhral prezidentské voľby, ktoré proamerická opozícia vyhlásila za zmanipulované. Venezuelské národné zhromaždenie v januári 2019 za úradujúceho prezidenta vyhlásilo vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa. Toho následne za dočasného najvyššieho predstaviteľa Venezuely uznalo viac ako 50 krajín vrátane Spojených štátov a Európskej únie.