Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Rusko chce skončiť vojnu, ktorú na Ukrajine rozpútal Západ a jeho...

Putin: Rusko chce skončiť vojnu, ktorú na Ukrajine rozpútal Západ a jeho satelity

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin obhajoval počas samitu krajín skupiny BRICS vojnu na Ukrajine. BRICS okrem toho vyzdvihol ako zoskupenie, ktoré vyvažuje globálnu dominanciu Spojených štátov. Počas videopríhovoru Putin zdôraznil, že Moskva bola do konfliktu na Ukrajine dotlačená nepriateľským konaním Washingtonu.

„Naše konanie na Ukrajine sa riadi len jednou vecou – skončením vojny, ktorú proti ľudom žijúcim v Donbase rozpútal Západ a jeho satelity,“ vyhlásil šéf Kremľa. „Chcem podotknúť, že to bola jeho túžba po zachovaní si hegemónie vo svete, ktoré viedli k vážnej kríze na Ukrajine,“ dodal Putin.

Posilnenie BRICS je pritom súčasťou ruskej vízie o oslabenie dominancie Spojených štátov vo svete a vybudovanie multipolárneho svetového poriadku. Rusko opakovane tvrdí, že je otvorené rokovaniam o skončení  osemnásť mesiacov trvajúceho konfliktu, no len ak budú akceptované “nové skutočnosti”.

Podľa juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu budú členské krajiny BRICS naďalej podporovať snahy Ruska o skončenie konfliktu. Ramaphosa v júni odprezentoval Putinovi a ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému africký mierový plán.

Putin počas videopríhovoru navrhol usporiadať ďalší samit skupiny BRICS v ruskom meste Kazaň v októbri 2024. Konkrétny dátum sa má určiť neskôr prostredníctvom diplomatických kanálov. Ruský prezident zároveň oznámil, že v nadchádzajúcom roku sa v rámci ruského predsedníctva BRICS uskutoční viac než 200 politických, hospodárskych i spoločenských podujatí.