Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin sa nesnaží vtiahnuť Bielorusko do vojny na Ukrajine, tvrdí Lukašenko

Putin sa nesnaží vtiahnuť Bielorusko do vojny na Ukrajine, tvrdí Lukašenko

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin sa nesnaží vtiahnuť Bielorusko do vojny na Ukrajine, tvrdí bieloruský prezident Alexander Lukašenko v internetovom rozhovore. „Zapojiť Bielorusko – čo to prinesie? Nič,“ uviedol Lukašenko, jeden z najbližších Putinových spojencov, ktorého krajina hraničí s Ukrajinou, Ruskom, ako aj s tromi členskými štátmi NATO vrátane Poľska.

„Ak vy Ukrajinci neprekročíte naše hranice, nikdy sa na tejto vojne nezúčastníme, ale Rusku budeme vždy pomáhať – sú to naši spojenci,“ povedal Lukašenko v rozhovore s ukrajinskou novinárkou Dianou Pančenkovou.

Lukašenko tiež vyjadril presvedčenie, že Putin už dosiahol svoje ciele v rámci špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Dodal, že obe strany by si mali sadnúť za rokovací stôl a byť pripravené diskutovať o všetkých otázkach vrátane budúcnosti Krymu a ďalších ukrajinských území, pripojených k Rusku.

„Jeho ciele už boli splnené. Ukrajina sa po skončení tejto vojny už nikdy nebude k Rusku správať tak agresívne ako pred ňou,“ povedal Lukašenko. Bieloruský prezident už dávnejšie varoval, že Bielorusko bude reagovať v prípade agresie zo strany iného štátu, a to aj použitím jadrových zbraní, ktoré Moskva nedávno umiestnila na jeho území.