Úvod Z DOMOVA Krajskí prokurátori vyzvali Hamrana, aby sa na verejnosti správal zdržanlivo a slušne

Krajskí prokurátori vyzvali Hamrana, aby sa na verejnosti správal zdržanlivo a slušne

Štefan Hamran. (Foto: archív)

Krajskí prokurátori vyzývajú policajného prezidenta Štefana Hamrana na zdržanlivosť a slušnosť v jeho komunikácii na verejnosti. Žiadajú tiež, aby neznevažoval prokuratúru. Reagovali tak na Hamranove vyjadrenia počas mediálnej konferencie vedenia polície. Médiá o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Spôsob, akým policajný prezident prezentoval názor na rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku, označili za neadekvátny. “Svojimi vyjadreniami dehonestoval nielen osobu generálneho prokurátora, ale celý prokurátorský stav, čím znižuje vážnosť a dôveryhodnosť prokuratúry v očiach verejnosti,“ vyhlásili krajskí prokurátori.

Ako tvrdia, prokurátori konajú vždy len na základe zákona, vykonávajú dozor nad zachovávaním zákonnosti postupu vyšetrovateľa a policajných orgánov a vo svojej činnosti využívajú všetky zákonné oprávnenia, vyplývajúce z Trestného poriadku za dodržania základných zásad trestného konania.

Pod vyhlásením sú podpísaní bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta, krajský prokurátor v Trnave Ivo Vendel, nitriansky krajský prokurátor Ivan Mandalov, krajská prokurátorka v Trenčíne Monika Piknová.

Taktiež žilinský krajský prokurátor Tomáš Balogh, krajský prokurátor v Banskej Bystrici Jessy Hassan, prešovský krajský prokurátor Pavol Matija a košická krajská prokurátorka Judita Gulbišová. Žilinka reagoval na Hamranove slová okrem iného aj odmietnutím, že by rozhodoval pod tlakom z dôvodu vydierania či z korupčných dôvodov.