Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Vyslanie sovietskych tankov do Maďarska a Česko-Slovenska bola chyba

Putin: Vyslanie sovietskych tankov do Maďarska a Česko-Slovenska bola chyba

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin označil za chybu rozhodnutie Sovietskeho zväzu vyslať v čase studenej vojny tanky do Maďarska a Česko-Slovenska. „Bola to chyba,“ uviedol Putin vo Vladivostoku v odpovedi na otázku o vnímaní Ruska ako koloniálnej mocnosti v dôsledku rozhodnutia Moskvy poslať v roku 1956 tanky do Maďarska a v roku 1968 do Československa.

„V zahraničnej politike nie je správne nič, čo poškodzuje záujmy iných národov,“ vyhlásil Putin. Ako dodal, Spojené štáty sa v súčasnosti dopúšťajú rovnakých chýb ako svojho času Sovietsky zväz.

„Západ, a predovšetkým USA, vo svojej zahraničnej politike stúpa na tie isté hrable ako svojho času ZSSR,“ vyhlásil ruský prezident. Dodal, že Washington nemá “nijakých priateľov, iba záujmy“.

Povstanie v Maďarsku v roku 1956 potlačili sovietske tanky a vojaci. V bojoch zahynulo najmenej 2600 Maďarov a 600 sovietskych vojakov. Česko-slovenský pokus o reformu socializmu v roku 1968 skončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy pod vedením Sovietov. Podľa českých historikov v súvislosti s inváziou zahynulo približne 137 Čechov a Slovákov.