Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Za výbuchmi na Nord Streame je cynická kalkulácia zničiť lacné zdroje...

Putin: Za výbuchmi na Nord Streame je cynická kalkulácia zničiť lacné zdroje energií

Foto: archív

Únik plynu z plynovodov Nord Stream (Severný prúd) je aktom medzinárodného terorizmu, ktorý takto zavádza nebezpečný precedens. Podobne bol teroristickým útokom aj výbuch na Kerčskom moste spájajúcom pevninské Rusko s Krymským polostrovom. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident zároveň oznámil, že Rusko je pripravené dodávať Európe plyn cez zostávajúce prevádzkyschopné potrubie plynovodu Nord Stream 2. „Loptička je teraz na strane EÚ. Ak chcú, stačí im otvoriť kohútik,“ povedal Putin. Jeho ponuka zostala v únii bez odpovede.

Plynovod Nord Stream 2 je natlakovaný, ale z rozhodnutia Nemecka bolo ešte pred začiatkom vojenskej operácie na Ukrajine jeho spúšťanie do prevádzky pozastavené. Podľa Putina, ktorý vystúpil na medzinárodnom fóre Ruský energetický týždeň 2022, majú z útoku na Nord Stream osoh predovšetkým Spojené štáty, Poľsko a Ukrajina.

Ako vysvetlil, USA „teraz môžu predávať energetické suroviny za vysoké ceny“. „Je za tým vcelku cynická kalkulácia – zablokovať a zničiť lacné zdroje energií a pripraviť tak milióny ľudí a podnikov o plyn, teplo, elektrinu a ďalšie zdroje,“ vyhlásil Putin.

„Za týmito sabotážami na plynovodoch Nord Stream sú tí, ktorým ide o prerušenie stykov medzi Ruskom a EÚ,“ tvrdí. Útok na Nord Stream podľa neho navyše ukazuje, že akákoľvek kľúčová energetická alebo komunikačná infraštruktúra je odteraz v ohrození.

Viacero európskych vlád sa prikláňa k verzii, že za náhlym masívnym únikom plynu z plynovodov Nord Stream 1 a 2 je sabotáž, avšak nikoho konkrétneho z nej neobvinili. Rusko do EÚ naďalej dodáva plyn trasou cez Ukrajinu, no výbuchy na podmorských plynovodoch prehĺbili energetickú krízu v Európe pred blížiacou sa zimou.