Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Západné sankcie ruskej ekonomike prospejú

Putin: Západné sankcie ruskej ekonomike prospejú

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruská ekonomika prekoná sankcie, ktoré na ňu v posledných týždňoch uvalili prevažne západné štáty. Tieto postihy jej v konečnom dôsledku prospejú a posilnia ekonomickú aj technologickú suverenitu Ruska. Povedal to ruský prezident Vladimir Putin pri stretnutí s bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom.

Putin tak nadviazal na svoje nedávne varovanie adresované Západu, že sankcie uvalené na Moskvu sa mu môžu vypomstiť v podobe vyšších cien potravín a energií. Putin v súvislosti s produkciou potravín poznamenal, že Rusko je jedným z hlavných svetových výrobcov priemyselných hnojív.

„Rusko a Bielorusko sú jednými z najväčších dodávateľov minerálnych hnojív. Ak budú západné krajiny stále robiť problémy s financovaním a logistikou dodávania našich výrobkov, ceny narastú a to ovplyvní finálny produkt – potraviny,“ upozornil Putin.

„Sankcie by na nás uvalili tak či tak. Svoje problémy sme si však dokázali vyriešiť v minulosti a dokážeme to aj teraz. Táto situácia nakoniec posilní našu nezávislosť, sebestačnosť a suverenitu,“ uviedol.

Zároveň dodal, že Rusko si ako významný dodávateľ energií a plynu pre zahraničie bude naďalej plniť svoje záväzky, napriek tomu, že dodávky boli v dôsledku sankcií zabrzdené. „USA oznámili, že končia s dovozom ruskej ropy. Ceny a inflácia sú tam také vysoké ako nikdy predtým a oni na nás hádžu svoje vlastné zlyhania,“ tvrdil Putin.

Ruská vláda v reakcii na sankcie zakázala na Západ vývoz tovarov z oblasti telekomunikácií, zdravotníctva, automobilového priemyslu a poľnohospodárstva, ako aj železničné vagóny, kontajnery a turbíny. Zákaz platí do konca roka.