Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin žiada mierové riešenie situácie v Nigeri

Putin žiada mierové riešenie situácie v Nigeri

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s vojenským lídrom Mali žiadal mierové riešenie krízy v súvislosti so západoafrickým Nigerom. Predstavitelia krajín západnej Afriky majú o situácii rokovať koncom týždňa.

Putin telefonicky hovoril s plukovníkom Assimim Goitom. Kremeľ vo vyhlásení uviedol, že bola zdôraznená dôležitosť vyriešenia situácie v spojitosti s Nigerom výlučne prostredníctvom mierových politických a diplomatických prostriedkov.

Náčelníci generálnych štábov krajín Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) sa koncom týždňa stretnú v Ghane, aby rokovali o možnom vojenskom zásahu v Nigeri. Oznámili to tamojšie armádne i politické zdroje. Predstavitelia ECOWAS-u mali o situácii v Nigeri rokovať už 12. augusta, rozhovory však boli na poslednú chvíľu odložené.

ECOWAS 10. augusta schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri a na umožnenie návratu prezidenta Mohameda Bazouma do úradu. Ten bol zosadený prezidentskou gardou 26. júla a odvtedy je spolu so svojou rodinou zadržiavaný v prezidentskom sídle.