Úvod ZO ZAHRANIČIA Luna-25 je už na obežnej dráhe Mesiaca

Luna-25 je už na obežnej dráhe Mesiaca

Vizualizácia: archív

Ruská lunárna sonda Luna-25 úspešne dosiahla obežnú dráhu Mesiaca, oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Moskva minulý týždeň spustila svoju prvú lunárnu misiu za uplynulých takmer 50 rokov – posledná sa udiala ešte v roku 1976. Rusko sa touto misiou snaží reštartovať a prebudovať priekopnícky vesmírny program Sovietskeho zväzu.

„Prvýkrát v modernej histórii Ruska bola o 12:03 h moskovského času na obežnú dráhu Mesiaca umiestnená automatická stanica,“ povedal novinárom hovorca Roskosmosu. Sonda bude obiehať sto kilometrov nad povrchom Mesiaca pred plánovaným pristátím na mesačnom južnom póle, naplánovaným na 21. augusta.

„Všetky systémy sondy Luna-25 fungujú normálne a komunikácia s nimi je stabilná,“ dodal hovorca. Kamery nainštalované na module zachytili zábery Zeme a Mesiaca z vesmíru. Sondu Luna-25, vážiacu približne 800 kilogramov, vyniesla do vesmíru raketa Sojuz, ktorá minulý týždeň odštartovala z kozmodrómu Vostočnyj na východe Ruska.

Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok, jeho úlohou bude odoberať vzorky a analyzovať mesačnú pôdu, ako aj vykonávať dlhodobý vedecký výskum. Rusko a India chcú byť prvými krajinami, ktorých moduly pristanú v oblasti zatiaľ málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Indická misia Čandraján-3 odštartovala 14. júla a pokus o pristátie na Mesiaci sa očakáva okolo 23. augusta.