Úvod Z DOMOVA Rafaj: Republika chce do médií vrátiť názorovú pluralitu a opäť rozčleniť RTVS...

Rafaj: Republika chce do médií vrátiť názorovú pluralitu a opäť rozčleniť RTVS na STV a SRo

Rafael Rafaj. (Foto: archív)

Hnutie Republika zorganizovalo v Bratislave programový seminár svojho odborného tímu pre kultúru a médiá s názvom Kultúra a umenie sú dušou národa, na ktorom prezentovalo Národný program ochrany a rozvoja kultúry a médií v rokoch 2023 – 2027. Na podujatí sa zúčastnilo aj vedenie hnutia na čele s jeho predsedom a europoslancom Milan Uhríkom.

Jeden z organizátorov podujatia a kandidát na poslanca NR SR za Republiku Rafael Rafaj pre portál napalete.sk uviedol, že ich národný program má strategický cieľ ochrániť národnú kultúru, kultúrnu identitu, slobodu slova ľudí a názorovú pluralitu v médiách a prednostne podporiť národný charakter a obsah kultúry.

„Skutočne hodnotná kultúra, ktorá pretrváva veky a inšpiruje celé generácie, má vždy národný charakter,” povedal a ako príklad uviedol slovné spojenia grécke sochárstvo, talianska opera, ruský balet, francúzski impresionisti, či české bábkové herectvo.

Ako expert pre oblasť médií chce po voľbách zastaviť degradáciu žurnalistiky a vrátiť médiá službe verejnosti. Novinárom mieni hnutie zvýšiť status zahrnutím ich definície a postavenia do zákona, s čím sa ale zvýši aj ich zodpovednosť za šírený obsah.

Mediálny zákon plánujú podľa neho v Republike zásadne “preorať, skvalitniť a zefektívniť”. Hnutie tiež mieni opäť rozčleniť RTVS na Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas a adresne finančne cez granty podporiť fungovanie nezávislých vlasteneckých médií, povedal ďalej Rafaj, ktorý je hlavným garantom programu pre kultúru a médiá.

Foto: Pavel Kapusta