Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúsko uverejnilo mapu s vyše 600 moslimskými združeniami

Rakúsko uverejnilo mapu s vyše 600 moslimskými združeniami

Rakúske hlavné mesto Viedeň. (Foto: archív)

Dokumentačné stredisko pre politický islam v Rakúsku zverejnilo mapu s prehľadom vyše 600 moslimských zariadení, organizácií a náboženských obcí. Cieľom výskumného projektu Viedenskej univerzity je identifikovať združenia, ktoré súvisia s politickým islamom.

„Zaznamenali a opísali sme 623 spolkov, organizácií a mešít. Za cieľ sme si stanovili zviditeľniť ich slabé i silné stránky, ako napríklad ich úspechy v úsilí o integráciu,“ priblížil vedúci projektu Ednan Aslan, ktorý je rakúsko-tureckého pôvodu.

Na webstránke www.islam-landkarte.at je tak možné zistiť, kto patrí k predstaviteľom jednotlivých združení, kto ich navonok zastupuje, pod akú organizáciu patria, ako aj to, či majú väzby na zahraničie. Profesor Aslan dodal, že touto iniciatívou chcú ukázať i nebezpečné tendencie, keďže v dôsledku radikálov trpí i väčšina moslimov.

„Chceme na to politiku upozorniť,“ povedal. Okrem spomínanej mapy vypracovali i spisy o troch najväčších organizáciách zastrešujúcich islamské združenia v Rakúsku – Turecko-islamskej únii v Rakúsku (ATIB), hnutí Millî-Görüs a organizácii Siví vlci.

Odborníci v nich analyzujú ich pôvod, ideologické zázemie i štruktúry a siete. V prípade únie ATIB, pod ktorú patrí viac ako 60 mešít v Rakúsku, sa otvára napríklad otázka nezávislosti od tureckej politiky. Hnutie Millî-Görüs je zase blízke hnutiu Moslimské bratstvo.

Ministerka pre integráciu Susanne Raabová zdôraznila, že v nijakom prípade nie je zámerom podozrievať z radikálneho smerovania všetkých moslimov. Na druhej strane podľa nej však tiež nie je možné ignorovať nebezpečný vývoj politického islamu.

Informácie zverejnené na príslušnej mape islamských združení môžu podľa jej slov úradom poslúžiť napríklad pri rozhodovaní o tom, ktoré z nich dostanú finančnú podporu, či pri uvažovaní o tom, ktoré sa môžu stať partnermi pre integráciu. Užitočné môžu byť tieto zistenia tiež pre bezpečnostné orgány, ako aj pre samotných moslimov žijúcich v Rakúsku, dodala ministerka.