Úvod Z DOMOVA Rakúsko zakázalo rakovinotvorný glyfosát. Slovensko nie

Rakúsko zakázalo rakovinotvorný glyfosát. Slovensko nie

Foto: archív

Zákaz nebezpečného glyfosátu nie je u nás na programe. Používanie tohto pesticídu je v EÚ schválené do polovice decembra 2022 a naše ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ o zákaze Roundupu neuvažuje. Glyfosátové prípravky sa však nesmú používať na desikáciu – teda vysušenie plodín a nemôžu obsahovať škodlivé tallow-amíny. Povolené u nás nie je ani ich použitie na verejných priestranstvách.

Susedné Rakúsko išlo proti bruselskému rozhodnutiu a v júni tohto roka látku zakázalo. „Rakúsky parlament zakázal použitie glyfosátu ako jediný v EÚ a tento krok aktuálne ako neoprávnený prešetruje Európska komisia,“ tvrdí hovorca slovenského ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.

Môže byť totiž v rozpore s európskym právom, keďže členské krajiny v novembri 2017 schválili používanie tejto látky až do roku 2022. Po roku 2022 požaduje Európsky parlament absolútny zákaz jej používania. Zakázané sú zatiaľ len prípravky s tallow amínmi. Krok Rakúšanov nasleduje aj Nemecko, používanie glyfosátu tam stopnú od roku 2023. Týmto termínom Nemci vyhovejú aj európskemu povoleniu, zásah z Bruselu im tak nehrozí.

Foto: archív

V októbri 2017 Európsky parlament schválil nezáväzné uznesenie o zákaze používania glyfosátu od roku 2022. Komisia EÚ však o niekoľko mesiacov neskôr hlasovala o predĺžení licencie na jeho používanie o ďalších päť rokov, pričom hlasovanie odhalilo rozdielne názory jednotlivých členských krajín.

Lokálne však glyfosát zakázalo viacero miest. V polovici septembra zakázal používanie pesticídov na svojom území Paríž a pridali sa k nemu štyri ďalšie veľké mestá vo Francúzsku. V júni od postrekov upustila Bratislava. „Tento prostriedok je preukázateľne škodlivý pre životné prostredie a jeho používanie v blízkosti zdrojov pitnej vody, respektíve aj v blízkosti otvorenej vodnej hladiny považujeme za nevhodné a nezodpovedné,“ povedal hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Najnovšie striekajú látkami so sporným glyfosátom štátne lesy. Povolenie dostali v niektorých lokalitách až do roku 2025. Podľa medializovaných informácií ide o Pečniansky les, Ostrovné lúčky, Gajc a Fialkovú dolinu. Teda lesy na území Bratislavy.

Glyfosát je najpoužívanejší prostriedok proti burine. Pôvodne ho na trh uviedla americká firma Monsanto, tú neskôr kúpil nemecký Bayer. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označuje túto látku za pravdepodobne karcinogénnu. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska chemická agentúra však na základe vykonaného hodnotenia rizika skonštatovali, že látka nie je rakovinotvorná.

Aj napriek tomu už viacerí vysúdili na Roundupe obrovské odškodné. Zdravie im to však nevráti. Známy je prípad záhradníka Edwina Hardemana a bývalého školníka Dewa Johnsona, ktorému súd odklepol odškodné 39 miliónov dolárov (vyše 34 miliónov eur). Firma zároveň dostala pokutu 250 miliónov dolárov (vyše 220 miliónov eur).