Úvod Z DOMOVA Referendum ukázalo, že opozícii od volieb pribudlo 400-tisíc voličov. V parlamente by...

Referendum ukázalo, že opozícii od volieb pribudlo 400-tisíc voličov. V parlamente by mala ústavnú väčšinu

Foto: archív

Deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky, ktoré inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami, je podľa neoficiálnych výsledkov neplatné. Potvrdila to Štátna volebná komisia. Plebiscitu o zmene Ústavy SR sa zúčastnilo 27,25 percenta voličov, pričom na jeho platnosť by bola potrebná viac ako 50-percentná účasť.

Na otázku, či súhlasia občania s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky odpovedalo 97,51 percenta zúčastnených kladne.

Nesúhlas vyjadrilo 1,54 percenta zúčastnených. Najvyššiu účasť zaznamenali v Trenčianskom kraji s vyše 36 percentami voličov. Najmenej voličov prišlo v Bratislavskom kraji, kde dhlasovalo 21 percent voličov.

Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz pri oficálnom vyhlasovaní výsledkov ľudového hlasovania potvrdil, že všetci prítomní členovia bez výhrad podporili zápisnicu. „Referendum sa udialo v súlade so zákonom,“ doplnil s tým, že sa neobjavili nijaké skutočnosti, ktoré by výsledok spochybnili.

Orosz tiež upozornil, že išlo o prvé referendum od nálezu Ústavného súdu SR, ktorý vyhlásil, že výsledkom referenda je bezprostredne záväzné rozhodnutie občanov s právnou silou ústavného zákona. Poukázal tiež, že aj v tomto referende bola kľúčovou skupina ľudí, ktorí svoj postoj vyjadrili neúčasťou.

Voličská účasť na úrovni takmer 30 percent radí aktuálne referendum medzi stredne úspešné. Myslí si to politický analytik a publicista Roman Michelko, ktorý to povedal vo svojom videu, komentujúcom výsledky plebiscitu.

“Nedosiahla sa účasť nad 30 percent, ale zase nebola ani pod 20-mi percentami. K referendu prišlo takmer 1,2 milióna ľudí, čo nie je málo. Opozícia získala oproti voľbám v roku 2020 takmer 400-tisíc hlasov a to je niečo, čo by malo byť pre koalíciu jasným mementom,” upozorňuje analytik. Podľa týchto výsledkov by totiž mala dnes súčasná opozícia v NR SR ústavnú väčšinu.

Podľa neho koalícia, prezidentka a mainstreamové médiá vedeli, že kvórum je vysoké, preto zvolili stratégiu nepustiť tému referenda do verejnej debaty, čo sa im podarilo. Televízie nevysielali nijaké špecializované debaty v prospech či neprospech referenda. “Keby neexistovala mediálna alternatíva, niektorí občania by sa o konaní referenda možno ani nedozvedeli, “ myslí si analytik.

“Rozmeňme si teda výsledky referenda na drobné. Najvyššia účasť bola v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Najlepšie výsledky mali okresy Považská Bystrica – cez 40 percent a Čadca, takmer 40 percent. Naopak, podľa očakávaní mali najnižšiu účasť okres Dunajská Streda a bratislavské Staré Mesto.

Dobré výsledky boli dosiahnuté na severovýchode Slovenska v okresoch Humenné, Svidník a Stropkov. Teda baštou opozičných síl sa stáva Trenčiansky a Žilinský kraj a severovýchod Slovenska,” hodnotí Michelko.

“Čo ukázalo referendum v zmysle presunu hlasov voličov od volieb v roku 2020? Smer-SD, z ktorého sa neskôr oddelil Hlas-SD, získal vo voľbách v roku 2020 527.172 hlasov, ĽSNS získala v roku 2020 229.660 hlasov, z nej sa neskôr oddelilo hnutie Republika. Vo voľbách v roku 2020 získala teda parlamentná opozícia spolu 568.327 hlasov.

Skoro milión dvestotisíc hlasujúcich v referende, pričom 98,5 percenta z nich odpovedalo na referendovú otázku kladne, znamená, že títo ľudia nie sú spokojní s terajšou koalíciou, čo pre opozíciu znamená nárast o približne 400-tisíc hlasov. Ak teda bude koalícia hovoriť o debakli opozície, je to extrémna lož a hrubé zavádzanie.

Takmer 1,2 milióna oprávnených voličov nechce túto vládu, to je veľmi jasný a dôležitý odkaz. Teraz ide o to, ako s týmto mandátom naloží opozícia, či sa bude správať tak, aby čo najmenej z týchto hlasov prepadlo,” komentuje Michelko.

Referendum o predčasných voľbách podľa analytika síce nebolo triumfom opozície, ale celkom určite to nebol ani debakel. “Ak má niekto na základe referendových výsledkov dôvod na to, aby sa nad sebou čo najskôr zamyslel, je to koalícia. Jej politika viedla k tomu, že opozícia získala nových 400-tisíc voličov. Toto číslo pre budúcnosť koaličných strán neveští nič dobré,“ uzatvoril Michelko.

Politický analytik a publicista Roman Michelko. (Foto: Michaela Kolimárová)