Úvod Z DOMOVA Rekordný prepad. Za rok pandémie sa uzavrelo najmenej sobášov za sto rokov

Rekordný prepad. Za rok pandémie sa uzavrelo najmenej sobášov za sto rokov

Foto: archív

„Minulý rok vstúpilo na Slovensku do manželstva takmer 23,8-tisíca párov, čo bolo o viac ako 21 percent (vyše 6400 sobášov) menej oproti priemerným počtom za rovnaké obdobie v predchádzajúcich piatich rokoch (2015 až 2019). Išlo zároveň o najnižší počet svadieb od vzniku Česko-Slovenska v roku 1918,“ uviedla hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.

Druhá vlna pandémie, teda obdobie na konci roka 2020, spôsobila prepad sobášov takmer o tretinu. Miera poklesu však bola miernejšia ako počas prvej vlny. Predpokladaným dôvodom poklesu boli podľa ŠÚ SR najmä protipandemické opatrenia a s tým spojená neochota ľudí sobášiť sa za daných podmienok ako napríklad obmedzený počet hostí.

„Útlm z jari sa nepodarilo vykompenzovať ani počas leta napriek tomu, že v auguste a v septembri sa uskutočnilo viac svadieb ako počas predošlých piatich rokov,“ priblížila hovorkyňa. Rok 2020 bol aj pri sobášoch, podobne ako pri iných demografických parametroch, rokom extrémnych výkyvov v trendoch.

Najprv na začiatku roka 2020 prekvapil vysoký počet sobášov vo februári tesne pred prvou vlnou pandémie (zrejme vplyv magických dátumov vrátane priestupného roka). Nasledovali vysoké prepady, v niektorých mesiacoch napríklad viac ako o polovicu v apríli a v máji.

Uviedla to riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická. Dodala, že v lete a na začiatku jesene zasa počet svadieb predbehol predošlé roky, aby sa v novembri znova prepadol.