Úvod ZO ZAHRANIČIA Reportéri bez hraníc podali trestné oznámenie na Muhammada bin Salmána

Reportéri bez hraníc podali trestné oznámenie na Muhammada bin Salmána

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. (Foto: archív)

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že podala trestné oznámenie na saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána pre „zločiny proti ľudskosti“ v súvislosti s prípadom vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

Trestné oznámenie podala RSF na Spolkovom ústavnom súde v nemeckom Karlsruhe – a okrem princa aj na jeho blízkeho spolupracovníka a troch vysokopostavených štátnych predstaviteľov.  Okrem Chášukdžího prípadu sa trestné podanie týka aj 34 prípadov väznenia novinárov v Saudskej Arábii, píšu RSF na svojej webovej stránke.

Organizácia tak apeluje na nemeckú prokuratúru, aby otvorila vyšetrovanie porušovania ľudských práv v Saudskej Arábii. Nemecko si podľa vlastných slov vybrala pre to, že tamojšie zákony prokuratúru oprávňujú vyšetrovať prípady porušovania medzinárodného práva v zahraničí a nemecké súdy už v minulosti preukázali snahu o odsúdenie medzinárodných zločincov, približujú Novinári bez hraníc.

Tento oznam prichádza len krátko po tom, čo USA koncom februára zverejnili čiastočne zrevidovanú správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu novinára Chášukdžího schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán.

Chášukdžího zavraždilo 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule špeciálne komando z Rijádu. Novinár v ten deň vošiel do priestorov konzulátu, aby si vyzdvihol dokumenty potrebné na sobáš. Vonku ho čakala snúbenica. Z konzulátu však nikdy nevyšiel a neskôr vyšlo najavo, že jeho telo bolo rozštvrtené. Stále sa nenašli nijaké stopy po jeho tele.