Úvod ZO ZAHRANIČIA Riaditeľ CIA: Špekulácie o zlom zdravotnom stave Putina sú neopodstatnené

Riaditeľ CIA: Špekulácie o zlom zdravotnom stave Putina sú neopodstatnené

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns považuje špekulácie o zlom zdravotnom stave ruského prezidenta Vladimira Putina za neopodstatnené, uviedla  britská verejnoprávna stanica BBC. Burns, ktorý bol veľvyslancom USA v Moskve, pripomenul, že ruského vodcu sledoval a rokoval s ním viac ako dve desaťročia.

Podľa Burnsa neexistujú nijaké relevantné informácie spravodajských služieb, ktoré by naznačovali, že ruský prezident, ktorý tento rok dovŕši 70 rokov, je nevyrovnaný alebo v zlom zdravotnom stave. Vo svojom vystúpení na Aspenskom bezpečnostnom fóre v štáte Colorado Burns konštatoval, že Putin sa zdá byť „v príliš dobrom zdravotnom stave“.

Burnsove výroky potvrdzujú vyjadrenia náčelníka britského generálneho štábu admirála Tonyho Radakina. Ten sa minulý týždeň ohradil voči fámam o zdravotnom stave ruského prezidenta alebo o možnosti, že by naňho mohol byť spáchaný atentát.

„Myslím si, že niektoré komentáre o tom, že prezident Putin nie je v dobrom zdravotnom stave alebo že ho nakoniec zavraždia, sú len zbožnými želaniami,“ povedal Radakin v rozhovore pre televíziu BBC.

Upozornil tiež, že výzva, ktorú predstavuje Rusko, bude trvať potenciálne desaťročia a dodal, že politik, ktorý vo funkcii premiéra nahradí Borisa Johnsona, by si mal byť vedomý toho, že Rusko je pre Spojené kráľovstvo „najväčšou hrozbou“.