Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko: Hoci náš systém moci je prísnejší, nie som nijaký diktátor

Lukašenko: Hoci náš systém moci je prísnejší, nie som nijaký diktátor

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v exkluzívnom rozhovore pre agentúru AFP pripustil, že riadi autoritársky štát, no dodal, že v jeho krajine nie sú politickí väzni. „Áno, náš systém moci je prísnejší. Dokonca nevylučujem ani slovo ´autoritársky´,“ povedal Lukašenko.

Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, poprel „reči o stovkách“ uväznených ľudí a uviedol, že „vo väzniciach v súčasnosti nie je nikto z opozície“. Na tému ľudí, ktorí spochybňovali jeho znovuzvolenie v roku 2020 a protestovali proti tomu, povedal: „Títo ľudia konajú proti štátu. Nie proti úradom – proti štátu a svojmu vlastnému národu.”

„Nie som nijaký diktátor,“ tvrdí 67-ročný prezident, hoci pripustil, že Bielorusko má „prvky autoritárskeho režimu“. „Dokonca si ani nespomínam, či tí prominentní zločinci, ktorí podnecovali vzburu, či sú vo väzení,“ povedal. „Možno jeden, dvaja boli odsúdení,“ dodal.

Bielorusko v roku 2020 opustila Sviatlana Cichanovská, ktorá v prezidentských voľbách v auguste 2020 kandidovala proti Lukašenkovi namiesto svojho uväzneného manžela. Teraz vedie bieloruskú opozíciu z exilu v Litve, pričom jej manžel, bloger Siarhej Cichanovskij si odpykáva 18 rokov väzenia.

Cichanovskij bol odsúdený za organizovanie masových nepokojov, podnecovanie sociálnych nepokojov, ohrozovanie činnosti Ústrednej volebnej komisie a organizovanie podujatí hrubo narúšajúcich verejný poriadok. Počas vyšetrovania nevedel zdokladovať pôvod obrovskej hotovosti v dolároch, ktorú polícia objavila pri razii na jeho rekreačnej chate.

Lukašenko zopakoval, že jeho politickí odporcovia sú financovaní zo zahraničia, prevažne z Poľska. „Čo, chceli ste, aby som tu potichu sedel?“ položil otázku a vyhlásil, že protesty boli Varšavou zorganizovaným sprisahaním s cieľom rozbiť Bielorusko.