Úvod Z DOMOVA Robert Fico: Za zásahmi NAKA je politická objednávka

Robert Fico: Za zásahmi NAKA je politická objednávka

Robert Fico. (Foto: archív)

Ak osoba nie je právoplatne odsúdená, platí prezumpcia neviny. Na zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) u bývalých vysokých policajných funkcionárov tak reagoval expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. Tibor Gašpar bol podľa neho veľmi dobrým prezidentom Policajného zboru (PZ) s dobrými výsledkami.

„Neviem, čo títo ľudia robili v súkromnom čase. Ak zlyhali, nech sú za to potrestaní,“ skonštatoval. Za zásahmi NAKA vidí Fico politickú objednávku. Vláda podľa neho ľuďom ponúka divadlá, ktoré sú naplánované. Bude rešpektovať prezumpciu neviny, nechce nikoho zatracovať.

Dodal, že mnoho ľudí podľa neho sedí vo výkone väzby nezákonne. „Ak niekto spáchal trestný čin, samozrejme, treba ho odsúdiť. Každý nech nesie zodpovednosť za to, čo páchal,“ dodal na tlačovej konferencii. Smer-SD žiada, aby si poverený šéf Policajného zboru Peter Kovařík „urobil poriadok“.

Podľa Fica sa nesmie stať, aby novinári vedeli o zásahu skôr ako orgány činné v trestnom konaní a aby boli na mieste operácie skôr, ak má byť utajovaná. Strana sa chce obrátiť na Európsku komisiu pre porušovanie smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ o posilnení určitých aspektov prezumpcie neviny. Budú žiadať, aby sa v tejto veci začalo konanie proti vláde SR.

NAKA zadržala pri akcii s názvom Očistec viacero osôb. Zasahovala u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, u exriaditeľa NAKA Petra Hraška i bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka. Zadržať mali aj exšéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera.