Úvod Zaujímavé Rok 2019 bol v Európe najteplejším v histórii meraní

Rok 2019 bol v Európe najteplejším v histórii meraní

Foto: archív

Rok 2019 bol v Európe najteplejším v histórii meraní. Výnimočné vlny tepla zažila Európa vo februári, v júni a v júli, uvádza správa Európsky stav klímy v roku 2019, o ktorej informoval britský denník The Guardian.

Správa upozorňuje, že zatiaľ čo stredná Európa mala minulé leto problémy s vlnami sucha, v západnej a južnej Európe spadlo koncom roku štyrikrát väčšie množstvo zrážok, ako je normálne.

Minuloročná vlna tepla v Grónsku zase spôsobila rekordnú úroveň roztápania ľadovcov, hoci európska časť Arktídy ako celok bola o niečo chladnejšia než predchádzajúce roky. Od roku 1997 stratili európske ľadovce v priemere 16 ton vody na štvorcový meter.

Letné teploty boli vlani v niektorých častiach Európy až o štyri stupne Celzia vyššie, ako je normálne. Rekordy prekonávali júnové a júlové teplotné vlny vo Francúzsku a Nemecku. Správa ďalej uvádza, že až 11 z 12 najteplejších rokov sa vyskytlo za posledné dve desaťročia.

Údaje správy potvrdzujú znepokojivý trend celosvetovej klimatickej zmeny. Svetová meteorologická organizácia uviedla, že rok 2019 bol druhým najteplejším rokom v histórii meraní na svete. Podľa jej zistení oceány dosiahli minulý rok úplne najvyššie zaznamenané teploty.