Úvod Zaujímavé Mobily sú sedemkrát špinavšie ako záchodové dosky

Mobily sú sedemkrát špinavšie ako záchodové dosky

Foto: archív

Naše mobilné telefóny sú sedemkrát špinavšie ako záchodové dosky. Zistila to štúdia spoločnosti zaoberajúcej sa hygienou Initial Washroom Hygiene, ktorú cituje belgický denník Le Soir.

Porovnaním vzoriek zo smartfónov a WC dosiek britská firma zistila, že telefóny priemerne obsahovali 1 479 kolónií baktérií, zatiaľ čo záchodové dosky len 220, teda sedemkrát menej. Ak je telefón vložený v plastovom obale, je počet mikróbov takmer rovnaký, ako keby prístroj nijaký obal nemal.

Mikróby sa na telefónoch koncentrujú, pretože s prístrojmi stále manipulujeme. Podľa štúdie z roku 2014 sme na telefón priemerne siahali 221-krát za deň a toto číslo sa odvtedy pravdepodobne ešte zvýšilo, domnieva sa Le Soir.

Nielenže na mobil stále siahame, ale ho so sebou aj všade nosíme. Podľa štúdie si ho dvaja z piatich ľudí berú v zamestnaní na toaletu, pričom len jeden z piatich ľudí telefón po návrate z WC očistí.

Špeciálny hygienický obrúsok určený na čistenie mobilného telefónu zaviedlo už v roku 2016 isté japonské letisko, informuje denník. Odborník na baktérie profesor Hugh Pennington z univerzity v škótskom Aberdeene ľuďom radí, aby z hygienických dôvodov svoje mobilné telefóny nepožičiavali. Tiež je presvedčený, že je múdre mobilný telefón každý deň dezinfikovať.