Úvod Veda & Tech Čínska sonda pristála na odvrátenej strane Mesiaca

Čínska sonda pristála na odvrátenej strane Mesiaca

Foto: archív

Čínska sonda Čchang-e 4 úspešne pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Stalo sa to po prvý raz v histórii letov do vesmíru. Čínska televízia oznámila, že sonda Čchang-e 4 sa 3. januára dotkla povrchu Mesiaca o 10.26 tamojšieho času (3.26 SEČ).

Strana Mesiaca odvrátená od Zeme je pomerne neprebádaná. Nijaká sonda ani prieskumný modul tam doteraz nepristáli. Táto oblasť na prírodnom satelite Zeme je hornatá, zvlnená a posiata krátermi, na rozdiel od opačnej strany, kde sú aj rovinaté oblasti vhodné na pristátie.

Sonda Čchang-e 4 pomenovaná podľa bohyne mesiaca z čínskej mytológie odštartovala z kozmodrómu Si-čchang 7. decembra. Zariadenie bude skúmať štruktúru a minerálne zloženie terénu. Medzi hlavné ciele misie patrí astronomický výskum nízkofrekvenčných signálov zachytiteľných z odvrátenej strany Mesiaca alebo povrchový minerálny výskum oblasti.

Foto: archív

Sonda na tieto účely dopravila na Mesiac vozidlo. Analýzu minerálov vykoná priamo na mieste. Na palube sondy sú podľa skorších správ aj semienka rastlín. Číňania chcú zistiť, či je možné pestovať zeleninu v uzavretom prostredí v podmienkach nízkej gravitácie.

Bioexperiment navrhlo 28 čínskych univerzít. Pozostáva z hliníkového valca, obsahujúceho vodu, výživné látky a vzduch. Výskumníci budú na diaľku sledovať, či v tomto prostredí na Mesiaci vzídu semienka.

„Budeme udržiavať teplotu v rozmedzí 1 až 30 stupňov Celzia a máme pod dohľadom aj vlhkosť. Pomocou trubice zavádzame do valca prirodzené slnečné svetlo,“ uviedli autori experimentu pre čínsku štátnu tlačovú agentúru v apríli 2018.

Priekopnícke pristátie demonštruje čínske ambície na poli vesmírneho prieskumu. V roku 2013 sonda Čchang-e 3 ako prvá pristála na Mesiaci od sovietskej Luny 24 v roku 1976. Kým ostatné štáty svoje rozpočty na vesmírne programy skôr škrtajú, Čína má v kozme ambiciózne plány. Chystá sa vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu a ďalej bádať na Mesiaci.

Foto: archív

Možno už na budúci rok bude spustená misia, ktorej cieľom bude dopraviť na Zem mesačné horniny. Podľa súčasných plánov má v roku 2030 na Mesiaci pristáť prvý Číňan. V porovnaní s americkou vesmírnou agentúrou NASA alebo európskou ESA sú Číňania zvyčajne vo svojich vyjadreniach o chystaných projektoch relatívne struční. O mnohých projektov sa tak verejnosť dozvedá až spätne po ich zavŕšení, úspešnom či neúspešnom.

Čína je veľmi aktívna aj v ďalších oblastiach vesmírneho programu. V roku 2018 Čínska vesmírna agentúra vyslala na obežnú dráhu 38 rakiet. Prvýkrát tak prekonala Spojené štáty, ktoré minulý rok vyslali na orbitu 30 rakiet.

Technicky náročné pristátie na odvrátenej strane Mesiaca tak môže pre Čínu slúžiť ako ďalší symbolický míľnik. „Táto vesmírna misia ukazuje, že Čína už v oblasti vesmírnych letov dosiahla svetovú úroveň,“ uviedol Zhu Menghua z Macau University of Science and Technology, ktorý na čínskom programe spolupracuje. „My Číňania sme dokázali niečo, čo sa Američania ani neodvážili skúsiť.“