Úvod ZO ZAHRANIČIA Rumunsko protestovalo proti provokačnému prejavu maďarskej prezidentky

Rumunsko protestovalo proti provokačnému prejavu maďarskej prezidentky

Katalin Nováková. (Foto: archív)

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí protestovalo proti prejavu maďarskej prezidentky Katalin Novákovej po víkendovej národnej púti maďarských katolíkov na Turíce v Sumuleu Ciuc v rumunskom Sedmohradsku.

Nováková sa súkromne zúčastnila na púti v župe Harghita, ktorá je najväčšou katolíckou púťou tamojších katolíkov maďarskej národnosti. Následne na svojom účte na sociálnej sieti zverejnila video s hymnickou piesňou sikulských Maďarov.

Z textu hymny vyzdvihla vetu: „Nenechaj nám vziať Sedmohradsko, náš Bože!“ Rumunské ministerstvo zahraničných vecí vydalo oficiálne vyhlásenie, v ktorom namietalo proti verejným prejavom maďarskej prezidentky, ktoré sa týkajú aj jedného z historických regiónov Rumunska.

Rumunský rezort diplomacie ich označil za nevhodné a Bukurešť v tejto súvislosti vyjadrila protest aj veľvyslancovi Maďarska v Rumunsku. Vo vyhlásení rumunská diplomacia upozornila na skutočnosť, že rumunská strana viackrát neúspešne vyzývala maďarských predstaviteľov k zdržanlivosti počas návštev Rumunska.

Vyhlásenia sú podľa Bukurešti v rozpore so zámerom podporovať dobré susedské vzťahy a spoluprácu medzi oboma krajinami. Protest rumunského ministerstva zahraničných vecí označila kancelária maďarskej prezidentky za “prehnaný a neopodstatnený, avšak nie neobvyklý”.