Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusi popreli informácie o zámere testovať hypersonické strely Zirkón na cvičení pri...

Rusi popreli informácie o zámere testovať hypersonické strely Zirkón na cvičení pri pobreží JAR

Foto: archív

Ruská armáda poprela informácie, že by počas námorných cvičení pri pobreží Juhoafrickej republiky (JAR) plánovala testovať svoje nové hypersonické strely Zirkón. Ruská fregata Admiral Gorškov, vybavená hypersonickými raketami, sa pri pobreží juhoafrického mesta Richards Bay zúčastňuje na vojenských cvičeniach, zahŕňajúcich aj Čínu.

Predstaviteľ ruského kontingentu kapitán Oleg Gladkij novinárom neskôr povedal, že cvičenia sa zameriavajú na námornú bezpečnosť vrátane boja proti pirátstvu a nebudú počas nich odpálené strely Zirkón. Tieto rakety s doletom asi 900 kilometrov môžu niekoľkonásobne prekonať rýchlosť zvuku a je preto ťažké sa proti nim brániť.

Rovnaké stanovisko o raketách uvádza aj spoločné vyhlásenie, ktoré prečítal predstaviteľ JAR. Tá zároveň odmietla kritiku rozhodnutia hostiť námorné cvičenia s Ruskom a Čínou v čase výročia začiatku vojenskej operácie na Ukrajine.

„Je rozdiel medzi armádou a politikou,“ vyhlásil generálporučík Siphiwe Sangweni. Armáda je podľa neho „vedená vládou“, no musí sa tiež učiť zručnosti od iných ozbrojených síl, aby mohla chrániť JAR a využiť ich pri medzinárodných mierových operáciách. Cvičenia Mosi-II by mali trvať do 27. februára, pričom má ísť o rutinné manévre naplánované už pred dvomi rokmi.