Úvod Z DOMOVA Poslanci navrhujú, aby za psa z útulku občania nemuseli platiť daň

Poslanci navrhujú, aby za psa z útulku občania nemuseli platiť daň

Foto: archív

Občania by nemuseli platiť daň za psa, ktorého si vezmú z útulku alebo karanténnej stanice. Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Do Národnej rady SR ju predložili nezaradení poslanci okolo Kristiána Čekovského.

Predkladatelia majú ambíciu motivovať budúcich vlastníkov a držiteľov psa, aby si zviera zaobstarali z útulkov alebo karanténnych staníc. Sľubujú si od toho zníženie počtu túlavých psov v útulkoch.

„Útulky občianskeho združenia Sloboda zvierat prijali v roku 2021 až 7571 psov a mačiek v núdzi. Ide o zvieratá odchytené z ulíc a o tie, ktoré boli odobraté majiteľom z dôvodu zlej starostlivosti a týrania. V útulkoch na Slovensku sú v súčasnosti tisíce psov a ich počet sa každoročne zvyšuje,“ argumentujú predkladatelia.

Chcú preto docieliť, aby si ľudia nových psov nekupovali, ale si ich adoptovali z útulkov. „Adopciou psa z útulku sa zároveň znižuje pravdepodobnosť kúpy psa z tzv. množiarní psov,“ dodali poslanci.