Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská FSB vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream 1 a 2 ako teroristický...

Ruská FSB vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream 1 a 2 ako teroristický čin

Foto: archív

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) začala vyšetrovať úniky plynu z podmorských plynovodov Nord Stream 1 a 2 smerujúcich z Ruska do Nemecka ako „medzinárodný teroristický čin“, oznámila ruská prokuratúra.

Úniky zaznamenali na troch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke 80 metrov, pričom ich spôsobili výbuchy. Plynovody v súčasnosti nefungujú, stále sa však v nich nachádza zemný plyn.

FSB spustila vyšetrovanie, keďže „boli pri úmyselných činoch poškodené plynovody neďaleko dánskeho ostrova Bornholm a tieto činy spôsobili Ruskej federácii ekonomické škody,“ uviedla vo vyhlásení prokuratúra.

Dánska premiérka Mette Frederiksenová vyhlásila, že úrady pokladajú úniky plynu za následok „zámerných činov“. „Nehovoríme o nehode,“ poznamenala premiérka. Európska únia prisľúbila „na túto sabotáž masívnu a jednotnú reakciu“.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 sa v posledných mesiacoch stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy v dôsledku západných protiruských sankcií po začatí vojenskej operácie Moskvy na Ukrajine.