Úvod Z DOMOVA Premiér vyzval lekárov na prehodnotenie svojich výpovedí

Premiér vyzval lekárov na prehodnotenie svojich výpovedí

Eduard Heger. (Foto: archív)

Zdravý rozum a zodpovednosť by mali prevážiť nad očakávaniami, že sa za krátky čas podarí vyriešiť všetky bolesti, ktorými rezort zdravotníctva trpí desaťročia. Verí v to predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý vyzval lekárov, aby prehodnotili svoj zámer odísť zo slovenského zdravotníctva.

Premiér zároveň netají, že hromadné výpovede nepovažuje za fér. Odvoláva sa pritom na to, že práve jeho vláda prináša po dlhých rokoch ignorovania problémov zmeny, ktoré majú zabezpečiť skvalitnenie zdravotníctva vrátane lepších podmienok pre tých, čo v ňom pracujú.

„Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi v hre o váš zaslúžený komfort, ktorý vieme spoločne docieliť,“ deklaroval Heger smerom k lekárom. Zdôraznil, že spoločný cieľ a tým i požiadavky lekárov nie je možné splniť z večera do rána.

Lekárske odborové združenie (LOZ) oznámilo, že výpovede podá minimálne 1948 lekárov, pričom ich počty naďalej stúpajú. Podľa šéfa LOZ Petra Visolajského lekári inú možnosť nemajú, deklaruje však, že sú pripravení ďalej konštruktívne rokovať.

Lekárski odborári už dlhšie avizovali podanie výpovedí na znak nesúhlasu s aktuálnymi podmienkami v systéme. Združenie ešte vo februári predstavilo osem požiadaviek, ktoré by mohli zdravotníctvu pomôcť. Napriek návrhu zvýšenia miezd zdravotníkov, o ktorom sa aktuálne rokuje v parlamente, Visolajský vyzval lekárov na podanie výpovedí.

Ministerstvo zdravotníctva SR deklarovalo pripravenosť naďalej s lekármi rokovať, pričom je otvorené aj novej požiadavke LOZ o podpísaní memoranda k plánu riešení aktuálnej situácie v zdravotníctve.