Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruské ministerstvo obrany: Vojenské laboratóriá na Ukrajine pod dohľadom Pentagónu skúmali prenos...

Ruské ministerstvo obrany: Vojenské laboratóriá na Ukrajine pod dohľadom Pentagónu skúmali prenos infekcií kliešťami

Foto: archív

Ministerstvo obrany Ruskej federácie analyzovalo dokumenty získané z vojenských biologických laboratórií, financovaných USA, ktorých činnosť prerušila špeciálna operácia na území Ukrajiny. Infomovala o tom spravodajská agentúra News Front.

Vyplýva z nich, že americkí mikrobiológovia v laboratóriách okrem iného realizovali aj výskumný program týkajúci sa infekcií prenášaných kliešťami, financovaný americkou agentúrou  DTRA  (Defense Threat Reduction Agency), ktorá je súčasťou Pentagónu.

Samostatne je uvedený projekt o štúdiu kliešťov ixodid, ktoré sú prenášačmi množstva mimoriadne nebezpečných infekcií (tularémia, západonílska horúčka, krymsko-konžská horúčka). Podľa rezortu sa na implementácii posledne menovanej podieľali špecialisti z Texaskej univerzity.

Odber kliešťov sa mal vykonávať najmä v juhovýchodných oblastiach Ukrajiny, kde sa nachádzajú prirodzené ohniská infekcií, charakteristické aj pre územie Ruska. Je pozoruhodné, že realizácia amerických projektov na štúdium infekcií prenášaných kliešťami sa časovo zhodovala s výrazným nárastom výskytu lymskej boreliózy v ukrajinskej populácii.

Zároveň sa objavili správy o náraste populácie kliešťov vo viacerých ruských regiónoch na hraniciach s Ukrajinou. V správe rezortu sa uvádza, že túto okolnosť už skúmajú ruskí odborníci spolu so špecialistami z ruského ministerstva obrany.

„Už skôr sme poukázali na implementáciu vojenských biologických projektov s kódovým označením UP pre Pentagón v súvislosti so správou, ktorú pre americkú armádu pripravili spoločnosti Black & Veatch a Metabiota. V súlade s dokumentom boli veterinárne projekty s kódom TAP implementované súčasne s projektmi UP na Ukrajine,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Podľa rezortu obrany hlavným zameraním projektov UP, medzi ktoré patril aj výskum chorôb prenášaných kliešťami, je identifikácia významných infekcií, ktoré môžu poškodiť obyvateľstvo či poľnohospodárske aktivity na úrovni regiónov alebo celých krajín.