Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruské sily použili vo vojne na Ukrajine trikrát hypersonickú strelu Kinžal

Ruské sily použili vo vojne na Ukrajine trikrát hypersonickú strelu Kinžal

Foto: archív

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v rozhovore pre televízny kanál Rossija 1 povedal, že počas vojenskej operácie na Ukrajine použili ruské ozbrojené sily hypersonickú strelu Kinžal trikrát. “Trikrát ukázala svoje brilantné vlastnosti, ktoré nemá nijaká podobná raketa na svete,” dodal. Povedal tiež, že je takmer nemožné, aby bola strela Kinžal zostrelená počas letu.

Kinžal s rýchlosťou viac ako 10 machov ruská armáda používa „na zasiahnutie osobitne dôležitých cieľov.“ Rusko použilo Kinžal na Ukrajine prvýkrát približne mesiac po tom, ako 24. februára vyslalo na územie svojho suseda svojich vojakov. Strela vtedy zasiahla veľký sklad zbraní v Ivano-Frankivskej oblasti na západe Ukrajiny.

Ruské ministerstvo obrany najnovšie oznámilo, že v rámci dodatočných strategických odstrašovacích opatrení boli do Kaliningradskej oblasti premiestnené tri lietadlá MiG-31 s kinžalmi. Takto vybavené lietadlá budú na letisku v Čkalovsku v nepretržitej bojovej pohotovosti. Oblasť leží na pobreží Baltského mora a nachádza sa medzi členskými štátmi NATO a EÚ – Poľskom a Litvou.

Rakety Kinžal sú súčasťou súboru nových hypersonických zbraní, ktoré ruský prezident Vladimir Putin predstavil v roku 2018 vo svojom prejave o vojenských inováciách, pričom zdôraznil, že kinžaly môžu zasiahnuť takmer akýkoľvek bod na svete a vyhnúť sa protiraketovému štítu vybudovanému Spojenými štátmi.

Koncom júla Putin oznámil, že námorníctvo v najbližších mesiacoch dostane hypersonické rakety Zirkón. Tieto rakety sú schopné dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a prekonať aj protivzdušnú obranu.