Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Srbov Kosove zachránime sami, ak to nechce urobiť NATO

Vučič: Srbov Kosove zachránime sami, ak to nechce urobiť NATO

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyzval Severoatlantickú alianciu, aby si „robila svoju prácu“ v Kosove. V opačnom prípade podľa neho Srbsko podnikne kroky na ochranu tamojšej srbskej menšiny. Vučič vystúpil v televízii po tom, ako rozhovory srbských a kosovských lídrov v Bruseli, ktoré sprostredkovala EÚ, priniesli nulové výsledky.

„Nemáme kam ísť, sme zahnaní do kúta,“ vyhlásil Vučič. “Pred prenasledovaním a pogromami zachránime našich ľudí sami, ak to nechce urobiť NATO,“ povedal prezident Srbska, podľa ktorého sa Belehrad bude v najbližšom období intenzívne snažiť o kompromis.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom opätovne stúplo v júli, keď vláda v Prištine deklarovala, že na území Kosova už nebudú platné srbské doklady totožnosti ani evidenčné čísla vozidiel.

Menšinoví Srbi v Kosove reagovali na navrhované zmeny protestmi, pri ktorých blokovali cesty, spúšťali sirény leteckého poplachu a strieľali do vzduchu i v smere na kosovských policajtov.

Kosovský premiér Albin Kurti pod tlakom Západu začiatok platnosti ohlásených opatrení odložil. Po neúspechu nových rokovaní umiestnili mierové jednotky pod vedením NATO svojich vojakov na hlavné cesty v severnom Kosove s tým, že sú pripravené chrániť slobodu pohybu zo všetkých strán.

Na Západe panujú obavy, že Rusko by mohlo podporovať svojho spojenca Srbsko v prípadnej ozbrojenej intervencii v severnom Kosove, čo by ešte väčšmi destabilizovala napätú situáciu na Balkáne.