Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Čína by mali rozšíriť spoluprácu v obranných technológiách, vyhlásil Putin

Rusko a Čína by mali rozšíriť spoluprácu v obranných technológiách, vyhlásil Putin

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že Moskva a Peking by mali rozšíriť spoluprácu v oblasti vojenských satelitov a iných obranných technológií. Putin to povedal na úvod svojho stretnutia s generálom Čangom Jou-siom, podpredsedom Ústrednej vojenskej komisie – najvyššieho vojenského riadiaceho orgánu Číny.

Toto Putinovo vyhlásenie je znamením posilňovania vzťahov medzi oboma krajinami. Ruský prezident tiež upozornil na dôležitosť rozvoja užšej vojenskej spolupráce a dodal, že aktuálnou prioritou je spolupráca v oblasti špičkových technológií.

Pripomenul, že Moskva v októbri 2019 pomohla Číne s vývojom systému včasného varovania pred balistickými strelami, ktorým dovtedy disponovali iba Rusko a USA. Peking minulý rok vyhlásil, že ho s Moskvou spája „neobmedzené priateľstvo“.

Čína odsúdila sankcie, ktoré na Rusko uvalil Západ a obvinila Severoatlantickú alianciu z vyprovokovania vojenského útoku Ruska na Ukrajinu, hoci sa Peking snažil udržiavať štatút neutrálnej krajiny. Moskva zase Čínu neustále podporuje v záležitostiach spojených s Taiwanom.

Putin vyhlásil, že NATO sa usiluje rozšíriť sféru svojho vplyvu do Ázie a oblasti Tichého oceánu. USA podľa jeho slov v narastajúcej miere zaťahujú členské krajiny NATO do úsilia o stupňovanie napätia v indo-tichomorskej oblasti.

Dodal, že Rusko a Čína reagujú pokojne a rozvážne a usilujú sa posilniť svoju bezpečnosť spoločnými leteckými a námornými cvičeniami. Čang počas stretnutia s Putinom ocenil odolnosť Ruska zoči-voči sankciám a tlmočil mu rešpekt Číny v tejto oblasti.

Čang sa pred stretnutím s Putinom stretol aj s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom. Pri tejto príležitosti ocenil vzťahy medzi Ruskom a Čínou a označil ich za najlepšie v novej epoche.

Šojgu počas stretnutia vyhlásil, že účelom vojenskej spolupráce s Čínou je výhradne zaistenie vzájomnej bezpečnosti. Následne Čanga vyzval na rokovania o „ďalších krokoch pri rozširovaní spolupráce v oblasti obrany a medzinárodných záležitostí“.