Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Čína: Spojené štáty zvyšujú napätie na Blízkom východe

Rusko a Čína: Spojené štáty zvyšujú napätie na Blízkom východe

Foto: archív

Rusko a Čína obvinili na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN Spojené štáty zo zvyšovania napätia na Blízkom východe pre odvetné útoky na militantné skupiny v Iraku a Sýrii. Americká armáda zasiahla desiatky cieľov v Sýrii a Iraku ako odvetu za dronový útok na základňu v Jordánsku, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci.

Najnovšie útoky vzbudili obavy, že prebiehajúca vojna medzi Izraelom a hnutím Hamas v Pásme Gazy prerastie do regionálneho konfliktu. „Je jasné, že americké nálety sú zámerne a cielene zamerané na podnecovanie konfliktu,“ povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia, ktorého krajina zvolala zasadnutie bezpečnostnej rady.

Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün uviedol, že „kroky USA určite zhoršia začarovaný kruh násilia na Blízkom východe.“ Námestníčka generálneho tajomníka OSN Rosemary DiCarlová vyzvala „všetky strany, aby ustúpili a zvážili neúnosné ľudské a hospodárske náklady potenciálneho regionálneho konfliktu“.

„Vyzývam bezpečnostnú radu, aby naďalej aktívne zapájala všetky zainteresované strany s cieľom zabrániť ďalšej eskalácii a zhoršovaniu napätia, ktoré ohrozuje mier a bezpečnosť v oblasti,” dodala.

Odvetné útoky americkej armády kritizovali iracká aj sýrska vláda a tiež Irán, ktorý tamojších militantov podporuje. Irán však odmieta akúkoľvek zodpovednosť za útok dronu na základňu v Jordánsku. Biely dom vyhlásil, že plánuje ďalšie odvetné kroky.

„Dovoľte mi, aby som sa vyjadril jasne, Spojené štáty si neželajú ďalší konflikt v regióne, keď aktívne pracujeme na obmedzení a deeskalácii konfliktu v Gaze. Neusilujeme sa o priamy konflikt s Iránom, ale budeme naďalej brániť náš personál pred neprijateľnými útokmi,“ povedal zástupca americkej veľvyslankyne pri OSN Robert Wood.