Úvod ZO ZAHRANIČIA Švédsko zastaví vyšetrovanie výbuchu plynovodov Nord Stream

Švédsko zastaví vyšetrovanie výbuchu plynovodov Nord Stream

Foto: archív

Štokholmský prokurátor Mats Ljungqvist by mal oznámiť skončenie vyšetrovania útokov na plynovody Nord Stream 1 a 2 spred poldruha roka zo strany Švédska. Viaceré nemecké médiá vrátane denníka Süddeutsche Zeitung a týždenníka Die Zeit informovali, že vyšetrovateľom sa zrejme nepodarilo nájsť vo Švédsku konkrétnych podozrivých.

V blízkosti dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori bolo 26. septembra 2022 zaregistrovaných niekoľko výbuchov. Krátko nato sa zistili úniky na oboch vetvách plynovodu Nord Stream 1 a jednej z dvoch vetiev plynovodu Nord Stream 2.

Následne sa začalo vyšetrovanie vo Švédsku, Nemecku a Dánsku. V novembri 2022 Ljungqvist potvrdil podozrenie, že ide o sabotáž, keďže analýzy zistili na mieste explózií zvyšky výbušnín.

Cez plynovod Nord Stream 1 dodávalo Rusko plyn zo Sibíri do Nemecka a ďalších európskych krajín. Plynovod Nord Stream 2 nebol uvedený do prevádzky pre vpád ruských síl na Ukrajinu.

V médiách sa objavili viaceré špekulácie o tom, kto môže byť za výbuchmi. Jedna z verzií hovorila o skupine ukrajinských sabotérov, ktorí pripevnili výbušné zariadenia na potrubia. Rusko podozrieva zo zosnovania útokov USA a Veľkú Britániu a vyzvalo na medzinárodné vyšetrovanie.

Podľa spomínaných nemeckých médií nebude mať krok Švédska nijaký vplyv na vyšetrovanie v Nemecku, ktoré vedie spolkový generálny prokurátor a Spolkový kriminálny úrad. Nemecko by z toho mohlo naopak profitovať, pretože Švédsko mu môže poskytnúť svoj dôkazový materiál.

Nemecká strana sa zaujíma najmä o časti poškodeného potrubia, ktoré švédska armáda vylovila z Baltského mora krátko po výbuchoch. Nájdené zvyšky výbušnín by sa mohli porovnať so stopami nájdenými nemeckými vyšetrovateľmi na plachetnici Andromeda, o ktorej sa predpokladá, že bola použitá na prepravu výbušnín použitých pri sabotáži.