Úvod Veda & Tech Rusko dokončilo supersilný raketový motor

Rusko dokončilo supersilný raketový motor

Foto: archív

Ruský vývojársky podnik Energomaš dokončil zostavovanie raketového motora na kvapalné palivo, ktorý je určený pre budúcu ruskú raketu Sojuz-5, známu aj pod názvom Irtyš. Prostredníctvom sociálnej siete o tom informoval riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) Dmitrij Rogozin, ktorý dodal, že motor RD-171 MV sa teraz podrobí testom. Rogozin dodal, že čo sa týka ťažnej sily, nemá tento motor vo svete obdobu.

Generálny riaditeľ Energomaš Igor Arbuzov predtým v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že na modernizáciu raketového motora RD-171 M na úroveň RD-171 MV bude potrebné vyčleniť asi sedem miliárd rubľov. Táto suma zahŕňa skonštruovanie testovacieho modelu, jeho skúšky a dokončenie. Raketu strednej triedy Sojuz-5 konštruuje korporácia Energija. Roskosmos nedávno potvrdil jej konštrukčný návrh.

Sojuz-5 môže byť v budúcnosti použitý na vynesenie vesmírnej lode Federacija s posádkou, na ktorej vývoji sa ešte pracuje, na nízko položenú obežnú dráhu okolo Zeme. Raketa Sojuz-5 má byť dokončená do roku 2021, letové skúšky novej rakety sú plánované na rok 2022 z kozmodrómu Bajkonur. V tom istom roku má byť hotová aj vesmírna loď Federacija. RD-170 je najsilnejší raketový motor na kvapalné palivo. Jeho rôzne modifikácie boli používané sovietskou superraketou Energija a rusko-ukrajinskými raketami Zenit.