Úvod Ekonomika Zrušenie 500-eurovky bude stáť vyše pol miliardy. Termín zatiaľ nie je známy

Zrušenie 500-eurovky bude stáť vyše pol miliardy. Termín zatiaľ nie je známy

Foto: archív

Vedenie Európskej centrálnej banky (ECB) už niekoľko rokov hovorí o zámere zrušiť bankovky s nominálnou hodnotou 500 eur. Oficiálnym dôvodom je, že päťstoeurovky sa často využívajú na kriminálne účely. Kritici tohto kroku sa však obávajú, že v skutočnosti má byť jej stiahnutie z obehu prvým krokom k postupnému zrušeniu hotovosti a prechod na elektronickú menu, čo by bol podľa nich zásah do osobných slobôd obyvateľov EÚ.

Tiež poukazujú na to, že digitálne peniaze nikdy nebudú v bezpečí, keďže elektronické systémy sú príliš zraniteľné a menej odolné proti vonkajším útokom. Navyše, používanie elektronických platobných systémov zanecháva dátovú stopu, ktorá môže byť zneužitá na sledovanie občanov. Takisto je nemožné odložiť si digitálne peniaze doma ako zábezpeku na na horšie časy alebo ako ochranu pred krachom bánk či nebankových spoločností.

Podobný krok ako v eurozóne plánujú aj vo Veľkej Británii, kde v roku 2020 zrušia 500-librovú bankovku. Tisícdolárovku v Kanade vyradili z obehu už v roku 2010. V USA je už dlho najvyššou bankovkou 100-dolárovka. Na 500-eurové bankovky pripadá s 297 miliardami eur 27,8 percenta hodnoty všetkých eurobankoviek.

Najčastejšou eurovou bankovkou je päťdesiatka, z ktorej je v obehu 8,4 miliardy kusov (45 percent) v celkovej hodnote 418 miliárd eur (39 percent). Najmenej používanou bankovkou je 200-eurová, z ktorej je v obehu len 209 miliónov kusov (1,1 percenta). V súčasnosti je v obehu takmer 600 miliónov kusov 500-eurových bankoviek.

Guvernér ECB Mario Draghi už v roku 2016 uviedol, že sťahovanie najväčšej eurobankovky má začať  “v blízkom čase”, dodnes však informácie o definitívnom termíne nie sú známe. Ako napísal Frankfurter Allgemeine Zeitung, skartovanie 500-euroviek a tlač náhradných bankoviek s nižšou nominálnou hodnotou bude podľa odhadov stáť daňových poplatníkov krajín eurozóny minimálne pol miliardy eur.

Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom. (Foto: archív)