Úvod Politika Rusko na pôde OSN označilo sýrske Biele prilby za hrozbu

Rusko na pôde OSN označilo sýrske Biele prilby za hrozbu

Príslušníci Bielych prilieb na prezentačnej fotografii zo sociálnej siete. (Foto: internet)

Rusko na pôde OSN zožalo kritiku za to, že označilo sýrsku organizáciu Biele prilby za hrozbu a požadovalo jej stiahnutie z tejto vojnou sužovanej krajiny. „Prítomnosť Bielych prílb je zdrojom hrozby. Vyzývame západné krajiny, aby túto organizáciu stiahli zo Sýrie. Teroristi by mali byť odstránení. Mať ich v civilizovanej spoločnosti nie je dobrý nápad,“ uviedol nemenovaný ruský predstaviteľ na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN, ktorú iniciovala Moskva.

Činiteľ osobitne zdôraznil prítomnosť Bielych prílb v provincii Idlib, poslednej veľkej bašte sýrskych povstalcov. Podľa viacerých diplomatických zdrojov USA, Británia a Francúzsko reagovali na tieto vyhlásenia s hnevom a prekvapením.

Spojené štáty odsúdili údajne škandalózne a nepravdivé obvinenia zo strany Ruska. „Biele prilby sú humanitárnou organizáciou. Rusko pokračuje v šírení lživých informácií,“ tvrdia diplomatické zdroje, ktoré citovala spravodajská stanica France 24.

Británia vyzvala Rusov, aby „prestali mrhať časom Bezpečnostnej rady“, zatiaľ čo Francúzsko uviedlo, že je „nepríjemne prekvapené a ohromené“ a dodalo, že inkriminovaná skupina „zachránila stovky ľudí“.

Rusko rovnako ako sýrska vláda disponujú dôkazmi, že Biele prilby, ktoré vznikli v roku 2013 a oficálne sa označujú za dobrovoľnícke oddiely civilnej ochrany, boli financované Spojenými štátmi a sú napojené na teroristickú skupinu známu pod starším názvom Front an-Nusra. Mali sa podieľať aj na zinscenovaní fiktívnych chemických útokov v Sýrii, z ktorých Západ obviňoval Asadovu vládu.

Západná propaganda prezentuje príslušníkov Bielych prilieb ako hrdinov pomáhajúcich civilistom v často zinscenovaných fotografiách. (Reprodukcia: archív)