Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko napriek sankciám doviezlo v roku 2023 čipy za takmer dve miliardy...

Rusko napriek sankciám doviezlo v roku 2023 čipy za takmer dve miliardy dolárov

Foto: archív

Rusko doviezlo v minulom roku pokročilé čipy za takmer dve miliardy USD, z toho väčšinu z USA a krajín Európskej únie. Podarilo sa mu to napriek sankciám Západu, ktorých cieľom je zabrániť ruskej armáde mať prístup k technológiám, umožňujúcich pokračovať v bojoch na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa údajov ruskej colnej správy doviezlo Rusko za deväť mesiacov roka 2023 pokročilé čipy v celkovej hodnote 1,7 miliardy USD. Z toho čipy za 1,2 miliardy USD boli od 20 najväčších výrobcov, väčšinou z USA a EÚ. Menší producenti vrátane niektorých z Európskej únie a Spojených štátov sa podľa všetkého podieľali na dodávkach za zvyšných zhruba 500 miliónov USD.

Bloomberg dodal, že na základe nezverejnených údajov ruskej colnej správy, ktoré agentúra získala, viac než polovicu z čipov a integrovaných obvodov dovezených do Ruska za deväť mesiacov roka vyrobili firmy v Európe a Spojených štátoch.

Patria k nim Intel, Advanced Micro Devices a Analog Devices, ako aj Infineon Technologies, STMicroelectronics a NXP Semiconductors. Z údajov však nevyplýva, že spoločnosti porušili sankcie uplatňované proti Rusku a nie je z nich známe ani to, kto technológie vyviezol do Ruska, odkiaľ sa exportovali, a kde boli vyrobené.

Dotknuté firmy uviedli, že sankčné nariadenia v plnej miere dodržiavajú. Svoj biznis v Rusku zmrazili ihneď po tom, ako vypukla vojna na Ukrajine a prijali opatrenia, ktoré dodržiavanie sankcií monitorujú.

Najnovšie údaje ukazujú, že USA a EÚ majú aj po uvalení sankcií problém zabrániť dodávkam niektorých technológií do Ruska. Moskva tak okrem iného môže pokračovať vo výrobe tankov a ďalších zbraní. Väčšina technológií na sankčnom zozname sa totiž do Ruska dostáva prostredníctvom reexportu z tretích krajín vrátane Číny, Turecka a Spojených arabských emirátov.