Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajina: zamestnanci zbrojovky a ministerstva obrany spreneverili 40 miliónov dolárov určených na...

Ukrajina: zamestnanci zbrojovky a ministerstva obrany spreneverili 40 miliónov dolárov určených na muníciu

Foto: archív

Zamestnanci ukrajinskej zbrojárskej firmy sa spolčili s predstaviteľmi ukrajinského ministerstva obrany, aby spreneverili takmer 40 miliónov dolárov určených na nákup 100.000 mínometných granátov pre armádu v čase vojny proti Rusku. Oznámila to ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).

SBU informovala, že v rámci tohto prípadu bolo obvinených päť osôb, pričom jedna z nich bola zadržaná pri pokuse o prekročenie ukrajinských hraníc. V prípade dokázania viny im hrozí až dvanásť rokov väzenia.

Vyšetrovanie sa týka zmluvy na nákup munície za 1,5 miliardy hrivien, ktorú predstavitelia ukrajinského rezortu obrany podpísali v auguste 2022 so zbrojárskou firmou Ľvov Arsenal, uviedla ukrajinská tajná služba. Po prijatí platby mala spoločnosť previesť finančné prostriedky na firmu registrovanú v zahraničí, ktorá mala následne muníciu dodať na Ukrajinu.

Mínometné granáty však na Ukrajinu nedorazili a financie boli namiesto toho zaslané na rôzne bankové účty na Ukrajine a na Balkáne, informovali vyšetrovatelia. Ukrajinská generálna prokuratúra tvrdí, že predmetné finančné prostriedky boli medzičasom zhabané a budú vrátené do obranného rozpočtu krajiny.