Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko obvinilo sudcu a žalobcu haagskeho tribunálu. Hrozí im 12 rokov za...

Rusko obvinilo sudcu a žalobcu haagskeho tribunálu. Hrozí im 12 rokov za mrežami

Foto: archív

Ruská federácia oznámila obvinenia proti sudcovi a prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu, ktorý v marci tohto roka rok vydal na ruského prezidenta Vladimira Putina zatykač pre údajné vojnové zločiny.

Sudca ICC Rosario Salvatore Aitala a hlavný žalobca tohto súdu Khan Karim Asad Ahmad sú obvinení z „prípravy útoku na predstaviteľa cudzej krajiny požívajúceho medzinárodnú ochranu s cieľom skomplikovať medzinárodné vzťahy“, uvádza sa v oznámení ruského Vyšetrovacieho výboru.

Ruské úrady ich zároveň zaradili na zoznam hľadaných osôb. Ich fotografie sa objavili v databáze ruského ministerstva vnútra. Obaja čelia aj ďalším obvineniam. V prípade uznania viny by im mohli udeliť tresty do dvanásť rokov odňatia slobody. Výbor tiež uviedol, že vyšetrovanie vedú aj proti ďalším predstaviteľom ICC.

Marcový zatykač na Putina obviňuje šéfa Kremľa z osobnej zodpovednosti za presun ukrajinských detí z vojnovej zóny Donbasu do Ruska. Haagsky tribunál obvinil aj ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Bolo to po prvý raz, čo medzinárodný súd vydal zatykač na vedúceho predstaviteľa jedného zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Rusko nie je členom ICC a jurisdikciu tohto súdu neuznáva, podobne ako USA, Čína či India.