Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko oznámilo, že na Ukrajine zničilo sklad zbraní z NATO

Rusko oznámilo, že na Ukrajine zničilo sklad zbraní z NATO

Foto: archív

Rusko oznámilo, že jeho sily na západe Ukrajiny zničili sklad so zbraňami dodaných Severoatlantickou alianciou. Správa prišla v čase, keď Kyjev vyzval západných spojencov, aby urýchlili dodávky zbraní jeho krajine, pričom kritizoval, že Západ dodal iba približne desať percent požadovaných zbraní.

„Neďaleko mesta Zoločiv v Ľvovskej oblasti rakety dlhého doletu Kalibr s vysoko presným navádzaním zničili muničný sklad so zahraničnými zbraňami dopravenými Ukrajine členskými štátmi NATO, vrátane húfnic M777 kalibru 155 mm,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany.

Ruské jednotky v súčasnosti sústreďujú svoju palebnú silu na strategicky dôležité priemyselné mesto Severodoneck, keďže sa pokúšajú dobyť územie východnej Ukrajiny. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev a blízky spolupracovník prezidenta Vladimira Putina na sociálnej sieti naznačil, že do dvoch rokov nemusí Ukrajina v súčasnej podobe existovať na mape sveta.

„Videl som správu, že Ukrajina chce od svojich zahraničných pánov dostať skvapalnený zemný plyn LNG na základe dohody o pôžičke a prenájme, pričom platby za dodávky by poslala do dvoch rokov,“ napísal Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie.

„A kto hovorí, že do dvoch rokov bude ešte Ukrajina existovať na mape sveta?“ uviedol Medvedev. Ukrajinský prezident Zelenskyj apeloval na Západ, aby posielal Ukrajine ťažké zbrane, a kritizoval „zdržanlivosť“ niektorých európskych lídrov, ktorá podľa neho „veľmi spomalila dodávky zbraní“.

„Som vďačný za to, čo prichádza, ale musí to prichádzať rýchlejšie,“ povedal Zelenskyj dánskym novinárom na online brífingu. Spojené štáty a Británia oznámili, že poskytujú Kyjevu delostrelecké batérie s presne navádzanou muníciou dlhého doletu, a neposlúchli tak varovania Kremľa.