Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko: Podporujeme Srbsko pri ochrane etnických Srbov v Kosove

Rusko: Podporujeme Srbsko pri ochrane etnických Srbov v Kosove

Foto: archív

Moskva podporuje Belehrad ako svojho spojenca v jeho snahe ochrániť etnických Srbov v Kosove, ktorých práva sú systematicky potláčané Rusko, čo v týchto dňoch vyvolalo protesty a blokády ciest. „Rusko veľmi podrobne sleduje, čo sa deje a ako sú zabezpečované práva Srbov… Podporujeme Srbsko vo všetkých krokoch, ktoré podniká,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zároveň odmietol tvrdenia kosovského ministra vnútra Xhelala Sfečlu, ktorý vyhlásil, že Srbsko sa pod vplyvom Ruska snaží destabilizovať situáciu v Kosove, a preto podporuje srbskú menšinu. „Srbsko je zvrchovaná krajina a je veľký omyl hľadať tu nejaký deštruktívny vplyv Ruska,“ povedal Peskov.

Podľa neho Srbsko len bráni práva Srbov, ktorí žijú v neľahkých podmienkach. „Je prirodzené, že reagujú tvrdo, keď sú tieto právo porušované,“ uviedol Peskov. Kosovo uzatvorilo svoj najväčší hraničný priechod po tom, čo ho na srbskej strane zablokovali demonštranti, aby týmto spôsobom prejavili podporu kosovským Srbom, ktorí odmietajú uznať nezávislosť Kosova.

Srbsko pre stúpajúce napätie medzi Prištinou a Belehradom uviedlo do stavu najvyššej pohotovosti svoju armádu. Svoje znepokojenie s udalosťami na severe Kosova vyjadrilo aj Nemecko. Vyzvalo Belehrad, aby dal odstrániť „nelegálne“ barikády, ktoré Srbi vytvorili v severnom Kosove.

„Nacionalistická rétorika, ktorú v posledných týždňoch počujeme zo Srbska, je absolútne neakceptovateľná,“ uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí. Blokády ciest na severe Kosova, kde žije prevažne srbská menšina, sa začali v polovici decembra po zatknutí bývalého srbského policajta za údajné napadnutie policajta v službe, pôvodom Albánca.

Napätie v oblasti sa však vyostrilo ešte v novembri v dôsledku dlhého sporu týkajúceho sa evidenčných čísiel vozidiel. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Belehrad to však odmieta uznať a považuje ho stále za súčasť svojho územia. Štátnu samostatnosť Kosova neuznáva ani Rusko a niekoľko ďalších krajín sveta.